Yeni Akit hedef gösterdi MHP’li belediye oyunu iptal etti

İktidara yakınlığıyla bilinen Yeni Akit Gazetesi’nin Matild Manukyan’ı konu alan tiyatro oyununu hedef alması sonrası yarın Alanya Belediyesi Kültür Merkezi’nde oynanması beklenen oyun iptal edildi. MHP’li belediye tarafından oyunun kaldırılmasına ilişkin gerekçe sunulmadı.

Oyunda Matild Manukyan’a hayat veren Bahar Hacıbektaşoğlu yarın oyunun iptal edilmesine karşı suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.

Hacıbektaşoğlu, “Bu bir doyumsuzluk. Oyunu izlemeden oyunu, sanatçıyı, sanatı hedef gösteriyorlar. ‘Biz bunları ezeriz, hiçbir şey yapamazlar’ diye düşünüyorlar. Haberde ‘Manukyan’ın aklamaya çalışıyor’ tarzında bir ifade geçiyor. Aksine ben Manukyan’ı aklamıyorum, orada kadınlarla özdeşleştiriyorum” dedi.

Birgün’ün haberine göre tiyatro oyununu hedef alanların oyunu izlemediğine dikkat çeken Hacıbektaşoğlu, gerekli cevabı avukatıyla vereceğini ifade etti. Alanya’daki oyunun organizasyonunu yapan Çetin Çevik’in günlerdir oyunun kaldırılmaması için mücadele ettiğini söyleyen Hacıbektaşoğlu, oyunu hedef gösterenlerin aksine sanatın ve sanatçıların ülkede ilerlemeye devam edeceğini ifade etti.

‘ALANYA GİBİ BİR YERDE SEÇİM ÖNCESİ BÖYLE BİR HAREKET YAPMALARI ONLARIN PEK HAYRINA OLMADI’

Yeni Akit tarafından oyunun hedef gösterilmesine tepki gösteren Hacıbektaşoğlu, “Güçlü olan biziz. Onlara karşı durmaktan vazgeçmeyeceğim. Bu ülkede ilerleyen bir sanat, ayakta duran, ilerleyen güçlü insanlar var. Ne bizleri ezebilecekler ne de sanatı susturabilecekler. Haberi yayınlarken afişteki bacaklarım dahi sansürlemişler. Alanya gibi bir yerde seçim öncesi böyle bir hareket yapmaları onların pek hayrına olmadı ama benim çok hayrıma oldu. Kendilerine teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

Hacıbektaşoğlu son olarak şunları aktardı:
“10 yıldır ben bu oyunu oynuyorum. Bunun peşini bırakmayacağım. Salon tahsislerini durdular, satılan biletleri iade ediyorlar. Belediyeden iptal gerekçesi sunmazken gerekçeyi Akit’in yaptığı haberle verdiler.”

Bahar Hacıbektaşoğlu’nun yazıp oynadığı, proje tasarımında gazeteci Oğuzhan Toracı’nın imzası bulunan oyun, geçmişte vergi rekortmeni olarak genelev mekanı işleten Matild Manukyan’ın ölümüne bir saat kala, kendisiyle, kadınlarla, yaşadıklarıyla ve Tanrı’yla yüzleşmesini konu alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx