Washington: Amerikan üssüne saldırıdan ‘İslami Direniş’ grubu sorumlu

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, Suriye-Ürdün sınırındaki Amerikan üssüne düzenlenen ve üç Amerikan askerinin öldüğü dron saldırısının sorumlularına ilişkin ilk kez resmi bir adres gösterdi.

Euronews’in haberine göre Kirby, İHA saldırısını, Ketaib Hizbullah isimli militan örgütü de kapsayan ve İran destekli milislerden oluşan bir şemsiye grup olan “Irak İslami Direnişi”nin gerçekleştirdiğini söyledi.

Yetkili açıklamasında, Washington’ın saldırının bu grup tarafından planlandığına, kaynak sağlandığına ve kolaylaştırıldığına inandığını dile getirdi ve Başkan Joe Biden’ın “uygun bir şekilde karşılık vermenin önemli olduğuna inandığını” aktardı.

ABD yönetimi, daha önceki açıklamalarında, “saldırıda İran’ın desteklediği gruplar yer aldı” şeklinde değerlendirmelerde bulunmuş, Başkan Biden ise saldırıya silah temin etmeleri bağlamında İran’ın saldırıdan dolaylı olarak sorumlu olduğunu ifade etmişti. Tahran, Washington’ın suçlamasını reddederken Beyaz Saray, İran’la doğrudan bir çatışmaya girme niyetinde olmadığını dile getirdi.

Ne olmuştu?

Pazar günü (28 Ocak) Suriye-Ürdün sınırındaki bir askeri üsse düzenlenen insansız hava aracı saldırısında üç Amerikan askeri hayatını kaybederken en az 40 asker de yaralandı.

Başkan Biden’ın seçeneklerini değerlendirmeye devam ettiğini söyleyen Kirby, “Gördüğünüz şey son şey olmayacak ve tek seferlik olmayacak” dedi.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx