Özel sektör çalışanları ne kadar zam alacak?

Asgari ücret ve memur maaşlarına yapılan zammın ardından gözler özel sektöre çevrildi. Asgari ücretin 11 bin 402 liraya, en düşük memur maaşının da 22 bin 77 liraya çıkarılmasının ardından ekonomist Muhammet Bayram, özel sektöre verilmesini öngördüğü zamla ilgili, “Memurlara yapılan zam tutarının özel sektöre yansımasının mümkünatı olmadığını düşünüyorum. Asgari ücret artış oranı referans değer olacaktır. O da maksimum yüzde 34 seviyesindedir” dedi.

Geçtiğimiz ay asgari ücrete yüzde 34’lük yapılan ara zammın ardından haziran enflasyonu memur zammını da ortaya çıkarmıştı. Asgari ücret 11 bin 402 liraya çıkarken en düşük memur maaşı da 22 bin 77 liraya yükselmişti.

Öte yandan memur, işçi ve BAĞ-KUR emeklilerinin zam oranı için dün akşam düzenlemeye ek teklif sunuldu. Emeklilerinin yüzde 17,55 ve yüzde 19,77 olan normal enflasyon zamlarının verilecek ek refah payıyla yüzde 25’e çıkarılacak. İşçi, memur ve emekli maaşları netleşirken özel sektör çalışanları ise kendilerine verilecek zam oranına gözünü çevirdi.

İşverene verilen destekler artırıldı 

Milliyet’e tahminini açıklayan Muhammet Bayram, şunları kaydetti:

Öncelikle asgari ücret zammı belli oldu ve sonrasında memur yapılacak olan zam da belirlendi. Asgari ücrete yapılan yüzde 34’lük zam enflasyon oranının üzerinde belirlendi.

Yüzde 19,77 olan enflasyon oranına karşın asgari ücretli yüzde 34 zam almış oldu ve böylelikle asgari ücret enflasyona karşı ezdirilmedi. Ayrıca işverene verilen destekler de artırıldı.

Bununla birlikte memurlara yapılacak zam da belli oldu, kamu işçilerine yüzde yapılan yüzde 45’lik zam ile birlikte en düşük memur maaşının net 22 bin TL olacağından bahsedilmişti. Buna ilişkin vaadi Cumhurbaşkanı Erdoğan seçim sürecinde vermişti. Şu anda en düşük memur maaşı 22 bin TL olarak belirlendi.

Referans asgari ücret zammı

Memurlara seyyanen zam yapıldı. Normal şartlarda memura yüzde 17,55 oranında zam yapılması gerekiyordu. Devletimiz burada seyyanen bir zam yaptı. Bu durum en düşük memur maaşının yüzde 86 oranında artmasına, daha yüksek oranda maaş alanın ise yüzde 40’lar düzeyinde zam almasına sebebiyet verdi.

Özel sektör kendilerine yapılacak zammı merak ediyor. Özel sektöre yapılacak zammın referans değeri asgari ücrete yapılan zamdır.

Asgari ücrete yüzde 34 zam yapıldığı için bu seviyede bir zam yapılabilmesi öngörülebilir. Tabi memur maaşlarına bir önceki dönemde asgari ücrete yüzde 54 zam yapılırken memur maaşlarına yüzde 30’luk zam yapılmıştı. Bu dönemde memurlara daha fazla bir artış yapıldı.

İşverene bağlı

O nedenle memurlara yapılan zam tutarının özel sektöre yansımasının mümkünatı olmadığını düşünüyorum. Asgari ücret artış oranı referans değer olacaktır. O da maksimum yüzde 34 seviyesindedir.

İşverenler çalışanlarına bunun üzerinde bir artış yapabilirler. Maaş artışı çalışan ve işveren arasındaki anlaşmaya bağlıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx