Fatih Altaylı: Gaye Erkan’ın ‘bileti’ çoktan kesilmişti! Fatih Karahan, Naci Ağbal’dan bu yana en iyi atama

Gazeteci Fatih Altaylı, Merkez Bankası Başkanlığı görevinden “affını isteyerek” istifa eden Hafize Gaye Erkan için “bileti çoktan kesilmişti” dedi. Altaylı, Gaye Erkan’ı istifaya götüren süreci değerlendirdiği yazısında yeni Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan için “Belki de Durmuş Yılmaz’dan ve sonrasında Naci Ağbal’dan bu yana yaptıkları en doğru atama olabilir” görüşünü ifade etti.

Fatih Altaylı yazısında, şu değerlendirmelerde bulundu:
“Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bir süreden beri yakın çevresi ile Hafize Gaye Erkan ile ilgili olumsuz eleştirilerde bulunuyordu. Merkez Bankası Başkanı’nın ABD’deki davaları nedeniyle görevine tam konsantre olamadığından, Hafize Gaye Erkan’ın Batılı finans çevrelerindeki bozuk repütasyonunun Türkiye’ye yabancı sermaye gelişinin önünde engel olduğundan yakınıyordu. Sadık Abi’li röportaj ve Merkez Bankası’na yerleşen baba da elbette önemliydi ama Bakan Şimşek’in asıl derdi, gelmeyen yatırımlar ve Erkan hakkında ABD’de süren dava idi. (Davanın parasal miktarı aslında pek önemli değil ama bir banka yöneticisinin yatırımcıyı yanıltan beyanlarda bulunması etik açıdan sıkıntılı.) Şimşek’in Hafize Gaye Erkan’dan umudu kesmesinin bir diğer önemli nedeni ise beklenen sıcak ve ılık paranın muhtemelen bu nedenle bir türlü gelmemesiydi ve son dönemde bunu saklamıyor, yakın çevresine hatta çok da yakın olmayan çevresine bile bundan yakınıyordu. ‘Gaye Hanım becerememişti.’”

Yeni Merkez Bankası Başkanı için “Belki de Durmuş Yılmaz’dan ve sonrasında Naci Ağbal’dan bu yana yaptıkları en doğru atama olabilir” görüşünü ifade eden Altaylı, “Ama sorun şu ki, bu iktidar döneminde Merkez Bankası Başkanlarının görev süreleri giderek kısalıyor, üstelik liyakatle ters orantılı olarak. Bakalım Fatih Karahan bu görevi ne kadar sürdürebilecek” diye yazdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx