Erdoğan İmamoğlu’nu hedef aldı: Bir yanlışlık oldu bu görevi aldı, beş yıl boşa geçti, İstanbul yeniden çöp, çukur, çamur oldu

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sirkeci-Kazlıçeşme Raylı Sistem açılış töreninde konuşuyor.


Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“İşte beş yıl boşa geçti. Niye bir şey yapılmadı? Yapamazlar yapmazlar, bunların böyle bir derdi yok. İşte Sirkeci’den geldiğimiz noktaya kadar bütün binalar yıkık dökük surlar yıkık dökük. Bunları da inşallah biz yapacağız.

“Memleketine tren yolu yapılsın da isterse sırtımdan geçsin razıyım”

“Hattın İstanbulumuza kazandırılmasında emeği geçen ulaştırma bakanımızı ve ekibimizi gönülden tebrik ediyorum. Kıymetli dostlar bugün yeni çehresiyle hizmete sunduğumuz bu hattın çok ibretlik bir hikâyesi var. Hattın ilk bölümü 1879 yılında Yedikule Küçükçekmece arasında resmen hizmete girer ancak başlangıç istasyonu Eminönü bölgesinden çok uzakta kalır. Bunun üzerine hattın iş merkezi olan Sirkeci’ye kadar uzatılması istenir. Ancak uzantıların Topkapı Sarayı’nın sahil kesiminden geçecek olması nedeniyle bir tereddüt yaşanır. Durum Sultan Abdulaziz’e anlatıldığında tarihe geçecek şu sözleri ifade eder ‘Memleketine tren yolu yapılsın da isterse sırtımdan geçsin razıyım’ der. Söz konusu vatana millete hizmet olunca meseleye daima buradan bakmıştır. CHP zihniyetinin husumet beslediği ecdadın tavrı işte budur. Yeter ki bu yapılsın sırtımdan geçsin. Bugün halen kullandığımız pek çok eser köprü tren hattı ve bina kurum ve kuruluşun altında ecdadın imzası bulunuyor. Bizde ecdada vefa anlayışıyla hem hürmette kusur etmiyor hem de emanetlerine sıkı sıkıya sahip çıkıyoruz. Bizlere bu toprakları vatan olarak bırakanlara borcumuzu yadigarlarını ihya ederek ödüyoruz. Bununla da yetinmiyoruz. Geçmişte atalarımızın hayalini kurduğu Marmaray, Avrasya Tüneli gibi projeleri tek tek hayata biz geçirdik. Siyasette tek bir ilkemiz vardır o da millete hizmetkârlıktır. Mesele hangi koltukta olduğunuz değil, geride hangi eserleri bıraktığınızdır.

İmamoğlu’na: Bir yanlışlık oldu bu görevi aldı, İstanbul yeniden çöp, çukur, çamur oldu

“Bugün burada şu gerçeği tüm samimiyetimle tekrar ifade etmek istiyorum, biz yaklaşık yarım asırdır siyaset yoluyla ülkemize hizmet etmenin mücadelesini veriyoruz. Bugüne kadar aziz milletimizin takdiriyle pek çok göreve geldik. Bundan 30 yıl önce İBB başkanı olarak devraldığımız sorumluluğu sürdürüyoruz. Anne babalar bilir şöyle bir hafıza kaydımızı tazeleyelim. Hatırlayın 94’te göreve geldiğimizde İstanbul çöp çukur çamurdu. İktidarda CHP vardı. Yani şuandakinin büyükleri. Peki İstanbul bize niye devredildi? Bütün bu pisliklerden kurtulmak için. Peki rahmetli Kadir Bey İstanbul’a yeni bir çehre verdi ve İstanbul yeniden ayağa kalktı. Bizim devrettiğimiz o miras Kadir Beyle ta bu şahsa kadar geldi. Şimdi bu şahıs nasıl olduysa bir yanlışlık oldu bu görevi aldı. İstanbul yeniden çöp çukur çamur oldu. Yatım yok. Şu anda Sirkeci’den buraya kadar gelirken hattın halini gördük. Yeniden İstanbul diyoruz.

İmamoğlu yönetimine: Zavallı!

“Açılmış kuyusunu doldurmak suretiyle hizmet ettiğini zanneden Kağıthane’de maalesef temel atmama töreni yapacak kadar zavallı olan bir İstanbul yerel yönetimi var. Bunlara gereken dersi 31 Mart’ta vermeye hazır mıyız? Ne yaparsak yapalım içeriğine mahiyetine faydasına bakmadan gayet takoz koymanın çabasında oldular.  Sayısız engelle karşılaştık. Ülkeye ve millete hizmet yolundan sapmadık. Rabbimizin bahşettiği her nefesi tüm Türkiye’ye hizmet etmek için harcadık.

“İstanbul’da hizmet sorumluluğu yarı zamanlı yapılacak bir iş değildir”

“Bir İstanbullu olarak tüm dünyanın gözbebeği olan bu şehrin meselelerini takip ediyor İstanbul’u garip bırakmamak için çalışıyoruz. Bu şehri tüm dinamikleriyle tanıyan biri olarak İstanbul’un ihmale gelmeyeceğini çok iyi biliyorum. İstanbul kendisine vakfedilmeyi, uğruna adanmayı gerektiren sadece ve kendisiyle ilgilenilmesini isteyen bir şehirdir. İstanbul’da hizmet sorumluluğu yarı zamanlı yapılacak bir iş değildir.

Ayrıntılar gelecek…

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx