Zonguldak’ta kusurlu teşhis tezi: Çocuğun testislerinden biri alındı

Zonguldak’ta 8 yıldır ikamet eden İranlı ailenin 14 yaşındaki çocuğu Ermiya Khashijan, 10 Nisan’da uzun mühlet bisiklete bindikten sonra karın ve kasık bölgesinde ağrı hissedince, babası ve annesi ile Zonguldak Bayan Doğum ve Çocuk Hastanesi’ne başvurdu.

Burada gerekli testlerin akabinde lavman uygulanıp ağrı kesici verilen konuta gönderildi.

Şikayetleri geçmeyen Khashijan’ın, 4 gün sonra başvurduğu Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde testislerinden biri alındı.

DHA’nın haberine nazaran; vaktinde müdahale edilmemesi nedeniyle sonucu çocukta organ kaybı meydana gelmesi nedeniyle aile, Zonguldak Bayan Doğum ve Çocuk Hastanesi’ndeki hekimden şikayetçi oldu.

“O gün o hastane bize söyleseydi, bu türlü makûs durumda olmayacaktı”

Anne Leyla Rakhshande, Zonguldak Bayan Doğum ve Çocuk Hastanesi’ne tedavi için gittiklerini, oğlunun 4 gün boyunca ağrılarına karşın hekimlerin ‘iyileşir’ telaffuzuna güvendiğini söyledi. Leyla Rakhshande, “Oğluma tabip güzelleşeceğini söyledi dedim. 4’üncü gün ağrısı çok fazla olunca tanıdık bir İranlı hekimi aradık, ‘hemen doktora götürün’ dedi. Tıp fakültesine gittiğimizde çabucak ameliyata aldılar. Testislerinde sorun varmış. 1 ay sonra tekrar ameliyat olacak. O gün o hastane bize söyleseydi, bu türlü makûs durumda olmayacaktı, tahminen bu kadar ameliyat da olmayacaktı. Şikayetçiyiz.” tabirlerini kullandı.

“Bisiklete binemiyorum, koşamıyorum, berbat hissediyorum”

Uzun müddet bisiklete bindikten sonra konuta geldiğinde canının çok acıdığını söyleyen Ermiya Khashijan ise, “Bisiklete binemiyorum, koşamıyorum, makus hissediyorum. Meskende bilgisayar oyunlarıyla vakit geçiriyorum. Başıma bu olay gelmeseydi spora gidecektim.” dedi.

“Tedaviye karşılık vermezse öbür testisi de alınacak”

Çocuğun kalan testisini kurtarmak için bir ameliyat daha olacağını belirten Avukat Cemal Azmi Arslan da şu kelamları kaydetti:

“Acil servisteki hekim, muayene edip lavman yapıyor. Çocukta diğer bir bulguya rastlamayıp ağrı kesici ilaçla konuta gönderiyor. Çocuk, tıp fakültesine gittiğinde testislerinden bir adedinin hayati işlevini yitirdiği ve ağrı yaptığını tespit edilip, fonksiyonunu yitiren testislerden birini alıyorlar. Hastaneye denetime gittiğinde öbür testisin de ziyan görmüş olabileceği aileye söyleniyor. Şu anda gördüğü tedaviye yanıt vermezse başka testisi de alınacak.”


Soruşturma başlatıldı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*