Zerrin Özer’den sevenlerini üzen haber: Mesleksel mesleğimi irademle noktaladım

Şarkıcı Zerrin Özer, toplumsal medya hesabından şarkıcılık mesleğini noktaladığını açıkladı. Özer, sıhhat durumunun âlâ olduğunu belirtti.

Kararını Instagram’dan duyuran Özer, “Kıymetli dostlarım! Ben Zerrin Özer..! Birkaç gün evvel mesleksel mesleğimi kendi irademle noktaladım. Bu ortada canlarıma açıklamalıyım ki sıhhatim pek yeterlidir. Hepinize, tüm canlarıma daim olan sevgi dolu hürmetlerimi yolluyorum. Teşekkür ederim” sözlerini kullandı.

ZERRİN ÖZER KİMDİR?

4 Kasım 1974 tarihinde Ankara’da dünyaya geldi. Bir periyodun tanınan müzikçilerinden Tülay Özer’in küçük kardeşi olan Zerrin Özer birinci, orta ve lise eğitimini tıpkı vakitte doğum yeri de olan Ankara’da tamamladı.

1975’te katıldığı TRT yarışında birinci olmuş, müzik mesleği yolunda ablası Tülay Özer’in büyük takviyesini almış, birinci plağı olan Bizler ve Sizler / Yalvarırım’ı 1976 yılında, uzun yıllar birlikte çalışacağı Kent Plak tarafından yayınlatmıştır.

İstanbul Gelişim Orkestrası ile caz ve dans müziği yapan Zerrin Özer, 1979 yılında birinci dikkat çeken çalışması Esin Engin aranjeli, kelamlarında ve müziğinde Orhan Gencebay imzası bulunan “Gönül” müziği ile patlama yaparak, 1980 yılının en âlâ 45’liği seçilen ikinci ve son çalışması Gönül / Yaman Olurum ile Altın Plak Mükafatı almaya hak kazandı.

1980 yılında birinci stüdyo albümü Seni Seviyorum ismiyle piyasaya çıktı, onu birebir yıl içerisinde Sevgiler izlemiştir. 1981 yılında Ve Zerrin Özer albümüyle arabeske yönelmiş, bu yöneliş sanatkarın yapıtlarına olan ilgiyi artırmıştır. Birinci yurt dışı konserlerini 1982 yılında Türkiye’yi tanıtmak için Paris’te ‘Binbir Gece’ ismi altında vermiş, bir yıl sonra Olympia’da bir resital için sahne almış, yeniden tıpkı yıl Gelecek Misin? albümünü yayınlamıştır.

Kariyerinde müzikal değişiminde gerçekleştiği seksenli yıllar Zerrin Özer için birçok albümün yayınlandığı on yıl jenerasyonu olmuş, sırası ile 1984’te Mutluluklar Dilerim, 1985’te Evcilik Oyunu ve Kırmızı isimli albümleri yayınlanmıştır. Kırmızı albümünde değişikliğe giderek “Eminem” ve “Dom Dom Kurşunu” müziklerini “İntuv Ene” ve “Merhaba Ya Habeyip” isimleriyle Arapça seslendirdi. 1987 yılında son LP’si Dayanamıyorum isimli albümü çıktı. Sonraki yıl çıkan birinci CD formatında yayınlanan Dünya Tatlısı albümüyle yine Türk pop müziğine dönüş yaptı.

1990 yılında çıkan CD ve kaset olarak yayınlanan İşte Ben albümüyle “En Yeterli Albüm Ödülü” kazanan Zerrin Özer sonraki yıl yayınladığı “Sevildiğini Bil” albümü satış rekorları kırmış lakin birebir yıl çıkan “Olay Olay” albümü beklenilen ilgiyi görmemiştir.

“1996 yılında “Zerrin Özer” albümüyle müziğe dönen sanatçı, sonraki yıl “Zerrin Özer 97” albümünü çıkardı. Yeniden 2000 yılında yaptığı “Bir Zerrin Özer Arşivi best of/en iyiler” albümüyle ikinci sefer “En Düzgün Albüm Ödülü”nü kazandı. 2001 yılında tekrar eski müziklerinden oluşan best of albümü Ben çift CD ve MC olarak piyasaya çıktı. Peş peşe piyasaya sürülen bu iki albümüyle toplam 1,5 milyonu aşkın satış sayısına ulaştı. Sonraki yıl yaptığı “Ölürüm Ben Sana” albümü beklenilen ilgiyi görmese de, 2005 yılında yaptığı Ve Bu türlü Bir Şeytürkü-caz albümüyle beklenen ilgiyi gördü. Bu albümü de “Altın Plak Ödülü” ile ödüllendirildi.

Zerrin Özer 1991 yılında müzisyen Alper Önal’la evlenmiş kısa süren evliliği 1992 yılında bitmiştir. 2006 yılında ise Levent Süren ile evlenmiştir. 2006 yılında otobiyografisini kaleme aldığı “Bir Sarışın Küçük Kız” kitabı yayımlanmıştır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*