Yunanistan: İran, alıkoyduğu gemilerin mürettebatını hür bırakacak

İran’ın, 27 Mayıs’ta Basra Körfezi’nde alıkoyduğu Yunanistan’a ilişkin iki gemideki mürettebatın hür bırakılacağı açıklandı. Yunanistan’ın Panhelenik Ticari Deniz Nakliyatı Denizcileri Birliği’nin yaptığı açıklamada, İran’ın mayısta alıkoyduğu “Prudent Warrior” ve “Delta Poseidon” isimli gemilerdeki mürettebatın, üç ayı aşkın müddettir meskenlerine dönemedikleri belirtildi. AA’nın aktardığına nazaran denizcilerin, ruhsal olarak güç durumda olduklarının belirtildiği açıklamada, İran’ın mürettebat değişimini kabul ettiği ve geri dönüşlerin pazartesiden itibaren başlayacağı kaydedildi.

NE OLMUŞTU?

Yunanistan, 25 Mayıs’ta ABD’nin talebi üzerine İran petrolü taşıyan Lana isimli petrol tankerini alıkoymuş ve geminin taşıdığı petrole de mahkeme kararıyla el koymuştu. Yunanistan’ın gemiyi alıkoyma kararına İran reaksiyon göstermiş, Yunanistan’ın Eğriboz Temyiz Mahkemesi, Lana isimli tankere 28 Haziran’da seyir müsaadesi vermişti.

Devrim Muhafızları Ordusu da 27 Mayıs’ta Basra Körfezi’nde Yunanistan’a ilişkin “Prudent Warrior” ve “Delta Poseidon” isimli iki petrol tankerini alıkoyarak, tankerlerdeki yaklaşık 1,8 milyon varil petrole el koymuştu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*