Uzay Ajansı Lideri Yıldırım’dan dikkat çeken ihtar

Türkiye Uzay Ajansı, müracaat kurallarını açıkladı. Türk uzay yolcusu için 45 yaşından küçük, mühendislik, fen bilimleri, temel bilimler, fen bilimleri ve temel bilimler alanlarında eğitim ve tıp fakültelerinden lisans derecesine sahip ve çok yeterli derecede İngilizce bilenler müracaat yapabilecek.

MÜRACAATTA BULUNAN KAÇ KİŞİ VAR?

Bahisle ilgili Türkiye Uzay Ajansı Lideri Serdar Hüseyin Yıldırım, kıymetli açıklamalarda bulundu. Yıldırım CNN Türk canlı yayınında şu sözleri kullandı:

Son sayılar gelmeden baktım. Varsayım ettiğimiz üzere ağır bir ilgi olacağını biliyorduk. Bunun da üzerinde bir ilgi var internet sitesinde ziyaret sayısı 2.7 milyon olmuş. 30 bine yakın kayıt yaptırmış. Başvurusunu tamamlamış kişi sayısı 150 civarında. Bu binleri bulacaktır. 10 binlerce bekliyoruz.

1 ay kadar müddet verdik. Bunun kısa olduğunu söyleyenler var. Burada bir hudut çekmemiz lazım. Seçim süreci tamamlanacak, ABD’de eğitim alınacak bunlar vakit alacak şeyler.

GENEL KRİTERLER NEDİR?

Yaş kriteri var, 45 yaşına kadar dendi. Bunun dışında sıhhat kriteri var, uzunluk kriteri var zira uzay kapsülünde rahat hareket etmek için çok kısa ve çok uzun olmamak gerekiyor. Ruhsal kriter var, tahsil kriteri var. Uzaya turist olarak gitmek bile çok heyecan verici. Bizim misyonumuz bilim misyonudur. Uzay istasyonuna gidecek olan Türk vatandaşı orada bilimsel deneyler yapacak. En az 3-4 deney tamamlamasını öngörüyoruz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*