TÜSİAD Lideri’nden iktidara kritik soru: Uygulanan siyasetler sonuç vermiyor, B planınız var mı?

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Lideri Orhan Turan, Sözcü’den Sayime Başçı’nın sorularını yanıtladı. İktisatta yavaşlamanın şiddetlendiğini belirten Turan “Ekonomik göstergelerin istenilen çerçeveden uzaklaştığı bu ortamda gerçek dal olarak sormamız gereken şu; bu siyasetler belirli ki sonuç vermedi. İktisat idaresinin B planı nedir” diye sordu.

‘Bu siyasetlerde ısrar ettikçe vakit kaybediyoruz’

Enflasyonla hakikat prosedürlerle çaba edilmediğini belirten Turan, “Bu yüzden daima olarak kamu kurumlarının kestirimlerinin üst revize edildiğine şahit oluyoruz. İster enflasyon ve cari açık olsun ister CDS ve kur olsun en başta hedeflediğimiz yerlerden çok uzağız. Bu siyasetlerde ısrar ettikçe vakit kaybediyoruz. Her kaybedilen vaktin ekonomik açıdan bir maliyeti oluyor. En başta yanlışsız bir çerçevede ilerlesek ne enflasyon ne de kredi faizleri bugün bu kadar yüksek olacaktı” dedi.

‘Yanlış kararların kaçınılmaz sonuçlarını yaşıyoruz’

Turan, iktisat idaresinin aldığı kararların yanlışlığını ve sonuçlarını ise şu sözlerle açıkladı:

“Türkiye enflasyon hızlanmışken, düşük faiz siyaseti tercihi yaptı. Bu tercihin bugün sonuçlarını yaşıyoruz. Bunlar yüksek enflasyon ve artan döviz talebi. İkinci etabı da yüksek kredi faizi, yükselen risk primi ve yabancı sermayeye erişimin yani döviz kaynağına erişimin zorlaşması. Bunlar olurken, kuru denetim edebilmek ismine Merkez Bankası rezervlerini harcıyoruz. Alınan tüm bu makro ihtiyati önlemlerin amacının sıkılaştırma değil de temel olarak dövize kaçışı engellemek ismine yapıldığını düşünüyoruz. Kaçınılmaz sonuç, finansal şartların sıkılaşması ve krediye erişimin daha da güç hale gelmesidir. Günün sonunda hem yüksek enflasyon hem yüksek kredi faizi hem de paha kaybeden bir TL ile karşı karşıyayız. En başta gerçek bir çerçevede ilerlesek muhtemelen ne enflasyon ne de kredi faizleri bugün bu kadar yüksek olacaktı.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*