Türkiye’de bir ilk! Yerli drone motoru prototipi birinci testte yüzde 86 verimliliğe ulaştı

Atatürk Üniversitesi mezunu 6 mühendis, kurdukları teşebbüs HEKZATECH ile yerli fırçasız motor üretmeyi başardı. Yeni motor birinci kez  Samsun Çarşamba Havalimanı’nda devam eden Havacılık, Uzay ve Teknoloji Şenliği TEKNOFEST KARADENİZ’de görücüye çıktı.

HEKZATECH Teşebbüs Kümesi Mühendislerinden Emre Uğurlu, fırçasız motor üretimlerinin muvaffakiyetle sürdüğünü söyledi.

Ürettikleri fırçasız motorun daha evvel Türkiye’de üretilmediğini söz eden Uğurlu, “Bu fırçasız motorların Asya ve Amerika kıtasında üretimi yapılıyor. Başta TEKNOFEST kadroları olmak üzere birçok bölümde kullanılıyor. Biz bu bölümde başta Türkiye’de olmak üzere dünyada öncü olmak üzere bu teşebbüsü başlattık ve birinci prototiplerimizi ürettik” dedi.

Uğurlu, drone motorunun yüzde yüz yerli ve ulusal olduğunu belirterek şunları kaydetti:

“İlk prototipimizde yüzde 86 üzere bir randımana ulaşarak bu alanda âlâ bir muvaffakiyet ürettik. Üretim basamağımız bir buçuk ayı buldu. Fakat AR-GE tasarım ve tahlil çalışmalarımız toplamda 3 aylık bir sürece tekabül ediyor. Türkiye’de havacılık alanında fırçasız motor üretilmiyor. Asya ve Amerika kıtasına dağılmış şirketler var. Türkiye’de bu alanda bir rakibimiz bulunmamakta.”

Türkiye’nin drone motorlarına ithalatla ulaşabildiğine işaret eden Uğurlu, “TEKNOFEST ekipleri başta olmak üzere zirai ilaçlama dronları, çekim yapan dronlar, kargo dronlarında motorlar yurt dışından geliyor. Biz bu noktada başta Türkiye olmak üzere dünyada öncü olmak istiyoruz. İthalatı bitirip ayrıyeten pozisyonumuz itibariyle de motorumuzun seri üretimini yapıp Avrupa’ya da ihracat yapmayı hedefliyoruz” ifadesini kullandı.

Uğurlu, kısa müddet içinde yararlı model patenti alarak seri üretime geçmeyi istediklerini vurgulayarak “Seri üretimin yanında ayrıyeten talebe nazaran de üretim yapıp bu mevzuda dünyada birinci olmak istiyoruz. Üretilen Asya ve ABD’deki motorlar seri üretim bandında lakin talep ve isteğe nazaran motor üretimi yapılmıyor. Biz seri üretimin yanında isteğe ve talebe nazaran de motor üretmek istiyoruz” diye konuştu.

KAYNAK: AA

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*