Türeci ve Şahin’in aşısı pankreas kanseri hastalarında başarılı oldu

Kanser aşısı çalışmalarını Covid aşısına dönüştürerek birinci aşıyı üreten Prof. Dr. Hasret Türeci ile Prof. Dr. Uğur Şahin’in kanserle çaba çalışmalarında kıymetli ilerleme kaydedildi. Türeci ile Şahin’in kurucusu olduğu Almanya merkezli Biontech’in Covid aşısının temelini oluşturan mRNA teknolojisini tatbik ettiği 16 pankreas hastası denekten 8’i tümör hücrelerine karşı antikor geliştirdi.

HASTALARIN YARISINDA 18 AY SONRA KANSER SAPTANMADI

Sputniknews’in haberine nazaran, pankreas tümörleri ameliyatla çıkarılan ve arından kemoterapi gören 16 deneğe bu müdahalelerden 2.5 ay sonra tümörlerinin genetik özelliklerine özel olarak uyarlanmış mRNA etken hususu verildi. Bu süreçte 16 denekten 8’i tümör hücrelerine karşı antikor geliştirdi ve antikor geliştirmeyen deneklere kıyasa değerli ölçüde daha uzun mühlet hastalığın nüksetmesiyle karşılaşmadı. Yani aşı yapılan hastaların yarısında 18 ay sonra kanser saptanmadı.

Çalışmayı yöneten Vinod Balachandran, bağışıklık sisteminin kanser hücrelerinden gelen antijenleri tanıyabildiğini, T hücrelerini bu antijenleri tanımaya yönelik eğitmek için mRNA’yı kullanabileceklerini söyledi. Balachandran, artık tedaviyi uygulayan kişinin de deney ve denetim grubundakilere deneysel ilaç mı yoksa plasebo mu verdiğini bilmediği çift kör deneyine geçebileceklerini belirtti.

EN ÖLÜMCÜL TÜMÖR

Pankreas kanserinin en ölümcül tümör çeşitlerinden olduğunu, zira immünoterapi dahil neredeyse hiçbir tedavinin işe yaramadığını belirten Balachandran, araştırmalarının pankreas kanserinin çok az mutasyona uğradığı, bunun bağışıklık sisteminin bu kanser hücrelerini tanımasını zorlaştırdığı varsayımından hareket ettiğini aktardı.

mRNA, bildirici RNA olarak da bilinen bildirici ribonükleik asit manasına geliyor. Bedenin kendisi, genlerde depolanan bilgileri kimyasal süreçlere dönüştürmek için RNA’yı kullanıyor. mRNA aşıları birebir prensibe dayanıyor. Konvansiyonel aşılarda olduğu üzere patojen yahut bileşenlerine gerek duymayan mRNA aşısı, RNA olarak virüsün genetik bilgisini kısmen insan hücresine taşıyıp orada patojenin kısmen üretilmesi için uyarımda bulunuyor. Akabinde bağışıklık sistemi bu virüs modülleri üzerinde tatbikat yapıyor.

Bağışıklık sisteminin yüzeylerindeki mutasyonlarla sağlıklı hücrelerden farklı olan kanser hücrelerine karşı eğitim alması da çok benzeri halde çalışıyor. Biontech, bu mutasyona uğramış kanser hücrelerini tanıyıp yok etmesine yönelik bağışıklık sistemini eğitmek için mRNA’yı kullanıyor.

Pankreas kanseri hastalarının yaklaşık yüzde 90’ı teşhis konduktan sonraki 2 yıl içinde ölüyor, ameliyatın akabinde kemoterapiden sonra bile nüksetme oranı çok yüksek seyrediyor, bu halde tedavi edilen her 5 hastadan sırf biri 5 yıldan uzun yaşıyor. (HABER MERKEZİ)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*