Time Mecmuası açıkladı: En hoşu İstanbul

Derginin bu haftaki sayısının kapak konusu, Dünyanın En Olağanüstü Yerlerioldu.

Toronto, Miami, Bogota, Marsilya, Nairobi, Seul, Kuzey Kutup bölgesi ve Dolni Morava ile bir arada mecmua kapağında ismi sayılan kentler ortasında İstanbul da birinci sırada yer aldı.

Ziyaret edilmesi gereken 50 kent açıklandı

Time mecmuasının her yıl açıkladığı listede, bu yıl koronavirüs salgını sonrası ekonomik toparlanmada başarılı olan, sürdürülebilirliğe ehemmiyet veren, bu alanda yatırımlar yapan ve olumlu tarafta büyüyen, ziyaret edilmesi tavsiye edilen 50 kente yer verildi.

Derginin dünya genelinde vazife yapan muhabirlerinin ve okuyucularının oluşturduğu liste, İstanbul haricinde şöyle sıralandı:

Park City (Utah), Detroit (Michigan), Miami (Florida), San Francisco (California), Jamaica, Toronto (Kanada), Riviera Nayarit (Meksika), Portland (Oregon), Tofino (Britanya Kolumbiyası), Dolni Morava (Çek Cumhuriyeti), Valencia (İspanya), Devon (İngiltere), Portree (İskoçya), Madeira (Portekiz), Alentejo (Portekiz), Kaunas (Litvanya), Calabria (İtalya), Skelleftea (İsveç), Kopenhag (Danimarka), Marsilya (Fransa), Selanik (Yunanistan), Ilulissat (Grönland), Ras Al Khaimah (Birleşik Arap Emirlikleri), Doha (Katar), Nairobi (Kenya), Hwange National Park (Zimbabwe), Franschhoek (Güney Afrika), Seul (Güney Kore), Kerala (Hindistan), Ahmedabad (Hindistan), Great Barrier Reef (Avustralya), Queenstown (Yeni Zellanda), Historic Silk Road Sites (Özbekistan), Trans Bhutan Trail (Butan), Bali (Endonezya), Kyushu Adaları (Japonya), Boracay (Filipinler), Setouchi Adaları (Japonya), Fremantle (Avustralya), Lower Zambezi National Park (Zambiya), Kigali (Ruanda), Galapagos Adaları (Ekvador), Sao Paulo (Brezilya), Rapa Nui (Şili), Salta (Arjantin), El Chalten (Arjantin), Bogota (Kolombiya).

“Klasik bir yine doğuş”

Dergide, İstanbul’un anlatıldığı kısma “Klasik bir yine doğuş” başlığı atıldı. Ülkenin isminin Türkçe olarak kullanılmaya başlandığı Türkiye’nin en büyülü kenti İstanbul, kendi başına bir Rönesans yaşıyor. sözüne yer verilen mecmuada, İstanbul’un tarihi semtlerinden Karaköy’de açılan Galataport’un dünyanın birinci yer altı yolcu terminaline sahip kruvaziyer limanı olduğu belirtildi.

Pritzker Mükafatı sahibi mimar Renzo Piano tarafından tasarlanan İstanbul Çağdaş Sanat Müzesi’ne değinilen mecmuada, Atatürk Kültür Merkezi (AKM) hakkında da bilgi verildi.

AKM’den bahsedildi

AKM’nin eski binasının 2008’de kapatıldığı, yıkılıp tekrar yapıldığı, 13 yıl ortadan sonra geçen yıl faaliyete yine başladığı anlatılan mecmuada, yine tasarlanan yerde konser salonları, tiyatrolar, galeri ve kütüphane bulunduğu kaydedildi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*