Soylu: Palavralarla çaba ediyoruz, sahiden insan yoruluyor ya

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İzmir Emniyet Müdürlüğü’ne yeni araçların tahsis edilmesi nedeniyle Konak Meydanı’nda düzenlenen merasime katıldı. Buradaki konuşmasında Türkiye olarak son 4 yılda insani yardım konusunda dünyada birinci sırada yer alma gururunu yaşadıklarını söyledi.

“Güvenli bölgelere dönecek Suriyeliler için yapılan evler” hakkında bilgi veren Soylu’nun konuşması özetle şöyle:

SIĞINMACILARLA KAÇAK GÖÇMENLERİN KARIŞTIRILMAMASI GEREKİYOR: Ülkeye kaçak göçmenlerin gelmemesi için ağır bir uğraş sarf ediyoruz. Lakin Suriyeli sığınmacıların kaçak göçmenlerle karıştırılmaması gerekiyor. Suriyelilerden 510 bini inançlı bölgelere döndü.

44 BİN 933 KİŞİYİ GÖNDERDİK: Yakaladığımız kaçak göçmenlere de insani formda davranıyoruz. Ülkeleriyle yaptığımız mutabakatlar çerçevesinde memleketlerine gönderiyoruz. 126 bin bin kaçak göçmen yakaladık yılbaşından bugüne kadar. Çalışıyoruz. İngiltere de Ruanda’ya gönderecekti, gönderemedi. Bir tane gönderemedi. Biz kaç kişiyi gönderdik? 44 bin 933 kişiyi kendi memleketlerine yalnızca yılbaşından bugüne kadar gönderdik. Yakaladığımız kaçak göçmen, her biri bir operasyondur. O denli kolay işler de değildir.

‘YALANLARLA’ GAYRET: Marmaris’teki orman yangını ağır ve koordineli bir çalışma sonucu söndürüldü. Yangına tam vaktinde müdahale edildi. Yangınları söndürmekle uğraşırken bir yandan da palavralarla çaba ediyoruz.

Şunu anlamakta zorlanıyorum. Ya bir belediye lider yardımcısı gece yangın söndürme aracının ne olup ne olmadığını nereden bilebilir? Ben nereden bilebilirim? Ancak herkes her şey hakkında fikir ortaya koymaya çalışıyor. Adam kırk yıldır ormancı, ben ormanın nasıl söndürüleceğini ona öğretebilecek kabiliyette değilim ki. Onun mesleği bu.

Ama o kadar büyük bir palavrayla karşı karşıyayız ki. Zihnimizin bir tarafında orman yangınıyla gayret etmek, bir tarafında da bu palavralarla çaba etmek. Yorulduğumuzu söylemek istiyorum. Gerçekten insan yoruluyor ya. Ve bütün bunlar hakikat davranışlar değil… Zannediyorlar ki siyaset bu. Siyaset bu değil. Siyasetin asaletinde bu yoktur. Her şeyle uğraş edebilirsin. Beni beğenmeyebilirsin. Ancak zelzele, sel, orman yangını yahut ülkemize yönelen toplu bir düşmanlıkla ilgili olacağımız yer tek saftır. Omuz omuza olacağız. Ve bu çabayı gerçekleştirmeye çalışacağız. Aksi takdirde oradan siyaset üretmeye çalışırsan bu gerçekten siyasetin niteliğini ortadan kaldırır.

IRKÇILIK: (Zafer Partisi Genel Lideri Ümit Özdağ’ın açıklamaları) Bugün Gazi Meclisimizde milletvekili demeye de ağzım dilim varmıyor da birisi, yani kullanılmaya çok müsait olan, kullanılan, memleketler arası istihbarat örgütlerinin maşası olmuş birisi diyor ki; ‘Elime mayın alıyorum, mayınla birlikte Hatay hududuna gideceğim.’ Hatay hududuna mayın döşeyecekmiş. Meczup desen meczup, aklını kaybetmiş desen aklını kaybetmiş. Ya ne yapmaya çalışıyorsun? Fikrin, zikrin düşüncen ne?

Yani kimsenin aklına gelmeyecek bir işle bir arada medyada, Türkiye’de gündem olmayı hayal ediyorsan bunun farklı usulleri de var. O teknikleri kullanarak bunu gerçekleştirebilme imkanına sahip olabilirsin. Bu ülkenin bir medeniyeti var. Bu milletin bir karakteri var. Niçin zorlamaya çalışıyorsun her şeyi? Ve niçin bir yabancı düşmanlığı, bir ırkçılık ortaya koymaya çalışıyorsun? Ve bu ırkçılıkla bir arada eline ne geçecek? Bunu ne yapacaksın? Neymiş, gidecekmiş sona mayın döşeyecekmiş. Ya sonun kilometrelerce uzağına senin girebilmene biz müsaade eder miyiz? Elbette ki bir bakanın da kendine ilişkin türel sorumluluğu var, milletvekilinin de kendine ilişkin türel sorumluluğu var. O denli herkesin istediği her yere han kurabilmesine kimse müsaade etmez. Herkes hukukun içerisinde hareket etmekle mükelleftir. Akıllara ziyan bir şey. Yani bu anlayışla, farklı bir niyetle yaklaşmanın ben bir ruh sıhhati ve akıl sıhhati sıkıntısı olduğunu uzun vakitten beri söylüyorum. Lakin elbette ki bu benim alanım değil tıbbın alanı, inşallah onlar da gerekli devayı ortaya koyacaklardır. (HABER MERKEZİ)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*