Son Dakika… TBMM Lideri Mustafa Şentop: ‘DBP’li milletvekilinin polise saldırması çok yakışıksız, dokunulmazlığı kaldırılmalı’

TBMM Lideri Mustafa Şentop, DBP Diyarbakır Milletvekili Salihe Aydeniz’in Kadıköy’de düzenlenen müsaadesiz şov sırasında, vazifeli polis memuruna yumruk atmasıyla açıklamalarda bulundu.

Şentop, “Özellikle bir milletvekilinin misyonunu yapmaya çalışan bir güvenlik görevlisine karşı bu muameleyi yapmış olması, kamuoyunda da toplumda da infial uyandıran bir kabahattir. Bu bakımdan benim şahsi kanaatim bu mevzuyla ilgili olarak bence dokunulmazlığın kaldırılması gerekir” dedi.

Şentop, şunları söyledi:

“Tabi bu çok nahoş bir hareket, bir haddini bilmezlik. Özellikle bir milletvekili tarafından yapılmış olması çok vahim. Milletvekillerinin bir dokunulmazlığı var, dokunulmazlık milletvekillerini şahsına tanınmış bir kabahat sürece, hatadan muaf olma özgürlüğü değildir. Dokunulmazlık; parlamento çalışmalarını, garanti altına almak için verilmiş olan bir imkandır, parlamento için verilmiş bir imkandır. Onun için bir milletvekilinin dokunulmazlık zırhını suistimal ederek bu türlü bir harekette bulunması çok büyük bir haddini bilmezliktir.

Bir milletvekilinin açık bir biçimde kamuoyu önünde misyonunu yapmaya çalışan, kamu tertibinin sağlamaya çalışan bir kamu görevlisine karşı bu halde bir müessir fiil denilen bir harekette bulunulması bence hiçbir formda dokunulmazlık kapsamında olmaması gereken bir konudur. Teknik olarak dokunulmazlık kapsamındadır lakin parlamentonun burada dokunulmazlık kaldırma yetkisi vardır esasen mevzuatımıza nazaran de bu hususlarda tolerans gösterilmemesi gerekir kanaatimce.

Özellikle bir milletvekilinin vazifesini yapmaya çalışan bir güvenlik görevlisine karşı bu muameleyi yapmış olması, kamuoyunda da toplumda da infial uyandıran bir kabahattir. Bu bakımdan benim şahsi kanaatim bu bahisle ilgili olarak bence dokunulmazlığın kaldırılması gerekir.

Meclis Başkanlığına geldiği takdirde biz bunu Karma Komitesine havale ediyoruz. Karma Kurulda daha sonra yetki ve Genel Şurada. Bu mevzuda lakin şahsi görüşümü söyleyebilirim. Bu türlü bir kabahat konusunda bence dokunulmazlığın kaldırılması ve gereken cezanın verilmesi gerekir. Bir milletvekilinin polise karşı bu biçimde bir hareketi asla müsamahayla karşılanmamalıdır. Büsbütün haddini bilmezliktir.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*