Pazarcı: ‘Vatandaşta para pul kalmadı, evvelden 2 tane alıyordu artık çeyrek karpuz alamıyor’

Sinop’ta pazarcılık yapan Tahsin Feroğlu, Samsun’dan Sinop’a çok sıkıntı koşullarda geldiklerini söyledi. Karpuzun kilosunu beş liradan sattığını, maliyetinin ise dört lira olduğunu belirten Feroğlu, şöyle konuştu:

“Ülkemizde çok yüksek derecede ekonomik kriz var. Vatandaş artık bir karpuz alırken değil, çeyrek karpuz alırken hesap ediyor. Evvel teraziye koyuyoruz, sonra fazla geliyor, alamıyor. Vatandaşta para pul kalmadı. Yarım karpuz alınmaz mı? Ülke bu duruma gelmiş. 2 tane 2 tane alıyordu vatandaş, artık çeyreğini alamıyor. Bitmiş ortalık, ülke elden gitmiş.”

“PAZARCI OLDUĞUM HALDE 15 LİRAYA BİBER ALIP MESKENE GİTMEM”

Bir öbür pazarcı Oğuzhan Yıldırım ise şunları söyledi:

“Vatandaşın alım gücü düştü. Vatandaş bu sayılara dayanamıyor. Genel olarak baktığımız vakit fiyatlarda 15 TL’den aşağı değil. Devletin üreticiye dayanak vermesi lazım. Bugün mazottur, gübredir. Bunlara çok değer verilmesi gerekiyor. Bugün 20 TL’lik biber 15 TL’ye düştü. Başka eserlerde de 2-3 TL bandında düşüşler yaşandı. Ama hala alım gücü yok. Bu sayılar 10 lira civarı olsa daha âlâ alışveriş olur. Ben pazarcı olduğum halde 15 liraya biber alıp meskene gitmem. Yaptığımız meslekte sattığımız eser 10 lirayı geçmemesi lazım. Lakin üretim kıymetlendiği için 15 lira da oluyor. 20 lira da oluyor. Maliyetler de arttı. Nakliye arttı. Bugün Antalya’dan zerzevat nakliyesi; 40, 50 kuruş olan nakliye oldu bin 200 lira. Bunlar daima masraf.”

“1 KİLO DOMATES, PATATES ALAMIYORUM”

Pazarcı esnafı Burçay Arslan ise, “Müşteri ve satış potansiyelimiz yarı yarıya düştü. Fiyatlar 2 katına çıktı. 2 sene öncesinde günde 10 ton mal satıyorduk. Artık 3 ton satıyoruz” diye konuştu.

Pazara alışveriş için gelen Engin Konuk, “Ben köyde oturuyorum. Her hafta gelmiyorum orta sıra geliyorum ancak pazardaki fiyatlar felaket. Alım gücü yok. Emekliyim. 4 bin 250 lira maaş alıyorum lakin yetmiyor. 1 kilogram domates, patates alamıyorum. Patatesin kilogramı 12 lira olmuş. Soğan olmuş 12 lira. Evvelden 5 kilogram, 5 kilogram alıyordum artık 1 kilogram alıyorum” dedi.

“ALDIĞIM EMEKLİ MAAŞI YETMİYOR”

Pazara alışveriş için gelen Salih Danacı ise, “Pazar çok vahim. 4 kilogram patates 50 lira olmuş. Bu memleket geçinilmeyecek hale gelmiş. Durum çok vahim. Biberin kilogramı 30 lira. Pazarda 25 liradan aşağı hiçbir şey yok. Emekli maaşı yetmiyor. Perişanız” sözlerini kullandı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*