Mide yanmasına ne yeterli gelir? Yemekten sonra mide yanmasına güzel gelen besinler…

Mide yanması, çoğunlukla yeme-içme alışkanlıklarından kaynaklı meydana gelen bir rahatsızlıktır. Bilhassa ziyanlı beslenme alışkanlığı olan bireylerde akşam vakitlerinde nüksettiği görülür. Başladığı an hakikat müdahale edilmemesi halinde bütün gece devam eder. Mide yanması, yanlışsız beslenme alışkanlıklarının kazanılması halinde ilaç kullanmaya gerek kalmadan kısa müddette geçebilmektedir. 

Fazla kaçırılan yemek sonrasında mide ağrıları görülmeye başlar. Bilhassa akşam yemeklerinde ağır ve yağlı yemeklerin tüketilmesi mide yanmasını tetikleyen en değerli nedenlerden biridir. İşte mide yanmasına âlâ gelen doğal tahliller:

  • Rezene Çayı: Hazımsızlığa birebir tahlil olan rezene çayı, yemeklerden sonra 1 fincan kadar içildiğinde mide kramplarına anında yeterli gelmektedir. 

  • Papatya Çayı: Mide yanması yaşandığı andan 1 bardak taze demlenmiş papatya çayı içmek, mide yanmasını kısa müddette dindirir. Mide asidini dengeleyen yapıya sahip olan papatya çayı, mide yanmasını kısa müddette yatıştırarak rahatlatır. 

  • Elma: Varlıklı lif kaynağı olan badem, mide asidini nötrleştiren besinler ortasındadır. Yemeklerden sonra meydana gelen mide yanmasının geçmesi için 7-8 adet bademin tüketilmesi tavsiye edilir. 

  • Muz: Lif bakımından hayli varlıklı olan muz, mide asidini dengeleyerek mide yanmasını kısa müddette dindirmektedir. Mide yanması esnasında 1 adet muz yemek mide yanmasını hafifleterek kişinin rahatlamasını sağlayacaktır. 

  • Elma Sirkesi: Mide asidini dengeleyen bir öteki değerli besin ise birçok hastalığın şifa kaynağı olan elma sirkesidir. Salatalarda bol bol elma sirkesi tüketmek mide yanmasına kısa müddette geçirmektedir. 

  • Lahana: Çiğ lahana salatası, mide asidini etkisiz hale getirerek mide yanmasını anında tedavi etmektedir. 

  • Zencefil: Baharatlar ortasında en şifalısı olarak bilinen zencefil, hazımsızlığa güzel gelerek mide yanmasını anında geçirmektedir. Mide yanmasının anında geçmesi için taze demlenmiş zencefil çayı içmek önerilmektedir. 

  • Karbonatlı Su: Bedenin pH istikrarını sağlamada hayli tesirli bir besin olan karbonatlı su, mide asidini de dengeleyerek mide yanmasını kısa müddette dindirir. Bu tahlilin her vakit yapılmaması, güç durumda kalındığında başvurulması da ayrıyeten tavsiye edilir

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*