Microsoft Edge’de düşük çözünürlüklü fotoğrafların kalitesi yükseltilecek

Microsoft, tarayıcıda Chromium motorunu kullanmaya başlamasıyla birlikte Chrome’dan sonra dünyada en çok kullanılan ikinci tarayıcı olmayı başardı. Şirket artık yaptığı güncellemelerle Chrome’dan bu liderliği almak istiyor. 

Bu kapsamda bir dizi güncelleme yayınlayan Microsoft, son güncellemesiyle dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.

Microsoft’un kendi bloğunda yayımladığı bilgilere nazaran, Edge tarayıcısında yakında Turing Muhteşem Image Resolution ismi verilen bir makine tahsili tabanlı yapay zekayı kullanılacak. Bu teknoloji sayesinde Edge üzerinde görüntülenen düşük çözünürlüklü görsellerin kalitesi otomatik olarak artırılacak. Sistem tıpkı vakitte Microsoft’un arama motoru olan Bing’in haritalar uygulamasında da çalışacak.

Ancak bu yazılım büyük bir süreç gücüne ve epeyce fazla depolama alanına gereksinim duyacağı için Microsoft, bu yazılımı bulut üzerinden sunmayı planlıyor. Bu nedenle bu özellikten yararlanmak için internete bağlı kalınması gerekiyor.

Turing-ISR yazılımı şu anda erken test kademesinde olmasına karşın kimi Edge kullanıcıları tarafından denenebiliyor. Microsoft Edge’in Stabil, Canary yahut Dev sürümlerinde adres çubuğuna “edge://flags” yazarak açılan sekmede “Enhance images in Microsoft Edge” özelliğini varsa etkin edebilir ve bu yeni özelliği test edebilirsiniz.

Microsoft tarafından özelliğin nasıl çalıştığını gösteren görseller de paylaşıldı:

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*