Malatya’da enkazlar arasında saç tıraşı

Didem Barut

DUVAR – Maraş merkezli depremler sonrası Malatya’da binlerce bina yıkıldı, 1346 kişi ise hayatını kaybetti.

Artçı depremlerin de yaşandığı Malatya’da halk evlere ya da dükkanlara girmeye korkuyor. İnsanların dükkana tıraş olmak için girmeye çekindiğini fark eden berber Kemal Pakır, sandalyesini dışarı koyarak enkazlar arasında tıraş yapmaya başladı.

‘DÜKKANIM TEK KATLI AMA YİNE DE İNSANLAR İÇERİ GİRMEYE KORKUYOR’

Dükkanının tek katlı olduğunu ancak halkın korkudan içeri giremediğini söyleyen Pakır, çareyi sokak ortasında tıraşta buldu. Malatya’nın büyük hasar aldığı Yeşilyurt ilçesine bağlı Fahri Kayahan Caddesi’nde berberlik yapan Pakır, gündüz gün ışığında gece ise sokak lambası altında hizmet veriyor.

Pakır, sokak ortasında berberlik yapmasının nedenini şu sözlerle anlattı: “Yeter ki, hemşehrilerim Malatya’ya dönsün, eski günlerimizi yeniden yaşayalım… Ben her yerde, her şekilde mesleğimi yapmaya razıyım. Onlarca müşterimi kaybettim bu felakette, çok büyük acılar yaşadık ancak Malatya’yı böyle boş görmek daha büyük acı veriyor. Herkes yeniden sokağına, mahallesine dönsün, terk etmesin. Bu şehri yeniden ayağa kaldıracağız. Bu nedenle ben dükkanımı açtım. Tek katlı, düz ayak ama yine de müşteri bulamadım. İnsanlar içeri girmeye korkuyor. Baktım olacak gibi değil, berber sandalyemi dışarı koydum ve o şekilde tıraş yapmaya başladım. Sağımda solumda enkazlar var, yıkık binaların arasında işimi yapıyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir