Kovid kabusu bitmiyor: Şangay’da milyonlar kilit altında

Çin’in finans merkezi Şangay’da hafta sonu kitlesel Kovid-19 testi için milyonlarca kişi meskene kapatıldı. Yaklaşık 25 milyonluk kentin 16 ilçesinin 14’ünde test yüzünden vatandaşların hafta sonu dışarı çıkmasına kademeli olarak müsaade verilecek.

Kentte iki ay süren kısıtlamalar 1 Haziran’da kaldırılmıştı.

Bununla birlikte Şangay kentinde yaşayanlar, yeniden tedbirler çerçevesinde alışveriş merkezleri, ofisler ve toplu taşıma hizmetlerini kullanabilmek için son 72 saat içinde yapılmış test sonuçlarını göstermek zorundalar.

UZUN MÜHLET KUYRUKTA BEKLİYORLAR

Euronews’te yer alan habere nazaran; test sonuçlarını göstermek için kentte yaşayanların uzun müddet kuyruklarda beklemesi reaksiyonlara yol açıyor.

Çin’de anakarada 9 Haziran günü 151 olay görüldüğü açıklanmıştı.

Başkent Pekin’deki iki büyük mahallede tespit edilen Kovid-19 hadisesi yüzünden perşembe günü cümbüş merkezlerine ve internet kafelere giriş yasaklandı.

DÜNYA BANKASI’NDAN UYARI

Dünya Bankası, Kovid-19’un Omicron varyantının neden olduğu salgın dalgalarının ve buna karşı alınan karantina tedbirlerinin, Çin’in ekonomik toparlanmasını bozduğu ikazında bulunmuştu.

Banka, Çin iktisadına ait değerlendirmelerin yer aldığı raporunda, Omicron varyantının neden olduğu birden fazla salgın dalgasının ve buna karşı alınan karantina tedbirlerinin, Çin’in büyüme olağanlaşmasını kesintiye uğrattığı uyarasını yaptı.

Raporda, ülke iktisadının salgınının neden olduğu ekonomik hasarı yansıtarak, bu yıl yüzde 4,3 ve gelecek yıl yüzde 5,2 büyümesinin beklendiği kaydedilmişti.

Şangay’da toplu Kovid-19 testi için hafta sonu sokağa çıkma yasağı ilan edildi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*