Konteynerlerde kalan depremzedelere ‘çıkın’ baskısı

Ukrayna’daki savaş nedeniyle ülkeden tahliye edilen Ahıska Türkleri Elazığ’da sarsıntı sonrası kurulan konteynerlere yerleştirildi. Elazığ Valiliği’nin bu nedenle konteynerlerde kalan 50 depremzede aileden 15 Haziran’a kadar konteynerlerden çıkmalarını istendiği tez edildi. AFAD yetkililer ise tezlerin gerçek dışı olduğunu öne sürdü.

Ukrayna- Rusya savaşı nedeniyle ülkeden tahliye edilerek Elazığ’a getirilen yüzlerce Ahıska Türkü, 24 Ocak 2020 tarihinde meydana gelen zelzele sonrasında Aşağıdemirtaş Köyü’ne kurulan konteyner kentlere yerleştiriliyor.

Teze nazaran Ahıska Türklerinin yerleştirilmesinin akabinde konteyner kentte kalan Elazığlı depremzedelere konutlardan çıkmaları için Elazığ Valiliği yetkilileri tarafından 15 Haziran’a kadar süre verildi.

“GİDECEK HİÇBİR YERİM YOK”

Yaklaşık iki yıldır konteynerde kaldığını belirten depremzede Müzeyyer Memnun,

“Ukrayna Rusya savaşından Elazığ’a getirilen Ahıska Türklerinin konteynerlere yerleştirilmesinden ötürü Elazığ Valiliği yetkilileri bizlerin konteynerlerden çıkmamızı istedi. Ben 2020 yılında meydana gelen zelzelede konutumun yıkılması sonrasında Aşağıdemirtaş köyünde konteynerlere yerleştim burada yaklaşık 2 yıldır çocuğumla bir arada kalıyorum.

Geçtiğimiz günlerde Ukrayna’da kafilelerle  Elazığ’a Ahıskalı Türkler getirildi ve Aşağıdemirtaş Köyü’ndeki konteyner kentlere yerleştirildiler.  Ahıska Türklerinin yerleştikleri alanı bizler görmeyelim diye yeşil bezlerle kapattılar. Bizim buradaki marketimizi de kapatarak Ukrayna’dan getirilen Ahıskalı Türklerin yerleştirildiği alana market açtılar.

Geçtiğimiz gün de valiliğe bağlı birtakım yetkililer gelerek bizlere ‘Haziran’ın 15’ine kadar konteynerlerden çıkacaksınız çıkmadığınız takdirde zorla çıkaracağız’ dediler. Bizlere bir konut verilseydi biz de buradan çıkar giderdik. Biz demiyoruz ki bu konteynerlerde bizi ücretsiz oturtun oturduğumuz yerin kirasını, elektriğini, suyunu ödemeye razıyız.

Burada kalmama müsaade verin zira benim gidecek hiçbir yerim yok. Beş yaşındaki kızımla yalnız yaşayan bir bayanım. Devlet bana bir iş imkanı verse kreş yardımı yapsa ben çalışırım lakin bunu da yapmıyor bari sokağa da atmayın nereye gideyim?

Burada toplamda 50 kiracıyız. Elazığ’da bin liradan aşağı mesken yok. Benim hiçbir gelirim yok yalnızca toplumsal hizmetlerde her ay aldığım bin TL ben bu parayı kiraya verirsem ne yapacağım?” diye konuştu.

“YETKİLİLER BİZE ‘ÇIKIN’ DİYE BASKI YAPIYOR”

Konteynerlerde kalan depremzede aileler ismine konuşan Hakkı İnce ise konteynerlerde kalan ailelerin dar gelirli bireyler olduğunu belirterek şu tabirleri kullandı:

“Bizler 24 Ocak 2020 tarihinde meydana gelen sarsıntı sonrasında iki yıldır AFAD’ın vermiş olduğu konteynerlerde kalıyoruz. Kalanlarının tamamına yakını aylık geliri bin lira ile iki bin lira ortasında değişiyor. Buna karşın yetkililer ise bizlere her vakit ‘çıkın’ diyerek baskı yapıyor.

İnsanlarımız bu parayla her şeyin üç kat arttığı enflasyon ortamında ne kiralık bir konuta taşınabilir ne de eşyalarını taşıyacak nakliye bulabilir. Bizler bu vaziyetteyken yeniden de çıkarmaya çalışırlarsa birden fazla eşyamızı burada bırakarak çıkmak zorunda kalacağız. Götüremediğimiz eşyalarımıza da bir ziyan gelmesi durumunda yetkililere dava açacağız, kazanırız kazanmayız hiç kıymetli değil.

Devletimizi yönetenler yüzde iki yüz artan enflasyona uygun olarak aylık gelirlerimize artırım yapsaydı bu tıp mağduriyetlere yol açılmayacaktı. Yeniden de tercih kendilerinindir ister Anayasamızdaki ilgili hususa uyar, vatandaşlarına iş ve konut temin eder, isterlerse coplarıyla bizlere bu mağduriyetleri kabul ettirirler.

Bizler yurtlarını seve insanlarız ülkemiz için askerlikte yaptık çalıştığımız vakitlerde da vergimizi de ödedik. Diğer yerlerde kaçıp gelmedik. Tüm bunları birileri har vurup harman savursun diye de yapmadık.

Dışarıdan para karşılığı adam getirip bizlere de saldık çayıra Allah kayıra diyemezler. Bu ülke kimsenin babasının tapulu malı değildir. Bizler yöneticilerimiz bu ülkeyi dürüstçe yönetsinler diye oy verdik. İstedikleri üzere satsınlar diye tapusunu vermedik.”

AFAD YETKİLİSİ SAVLARI YALANDI

Argümanlara ait görüştüğümüz AFAD yetkilisi ise argümanların gerçek dışı olduğunu Ahıska Türkleriyle ilgili sürecin Göç Yönetim tarafından yürütüldüğünü AFAD ile bir ilgisi  olmadığını tabir etti. AFAD’ın kiracılara konut yardımı yapmadığını da kaydetti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*