Kilis’te acı biber tarlada 6 lira, markette 15 lira

Acı biber hasadına başlanan Kilis’te tarlada 6 liradan satılan biber, marketlerde 15 liradan satışa sunuluyor.

SURİYE HUDUDUNDA HASAT

Türkiye’de biber üretiminde 2’nci sırada bulunan Kilis’te acı biber hasadı başlandı. Emeklerinin karşılığını acı biber hasadı yaparak kazanan üreticiler, Suriye sonuna sıfır noktada bulunan Elbeyli ilçesinde çalışıyor.

45 gün evvel dikilen biber fidelerinden birinci hasadın yapılması için sabahın erken saatlerinden itibaren tarlalarda mesai başladı.

SOFRALARIN VAZGEÇİLMESİ

Gübreleme ve çapa üzere ağır emek harcanan süreçlerden geçen biber, acı ve tatlı biçimde sofraların vazgeçilmezi oluyor.

Salçalık ve kurutmalık olarak hazırlanan acı ve tatlı biberler de birtakım süreçlerin akabinde sofralara geliyor.

Ziraat Mühendisleri Odası Kilis Temsilcisi İtimat Özdemir, Suriye’ye hudut noktada biber hasadının başladığını tabir ederek “İlimizde yaklaşık 45 bin dekar alanda biber üretimi yapılmaktadır. Bunun 20 bin dekarı kurutmalık, 25 bin dekarı salçalık ve dolmalık çeşidi olarak üretilmektedir. Bu yıl çitçilerimiz, dolu ve afata maruz kaldı. Bütün aksiliklere karşın üretime devam etti. Geçen yıla oranla randıman biraz düşük. Şu anda dolmalık biberin kilosu tarlada 6 lira, marketlerdeki fiyatı ise 15 lira.

Burada üretici de kazanmıyor, tüketici de kazanmıyor. Ortacılar daha çok kazanıyor.” dedi.

TARLADA 6 MARKETTE 15 LİRA 

Kentte biber üretimi yapan Mesut Yavuz, tarladan biberin kilosunu 5,5-6 lira ortasında verdiklerini söz ederek, “Gaziantep’te 15 liradan satılıyor. Halde bizden ucuz alıp kendileri değerliye satıyorlar. Bu mevzuda devletimizden bir deva istiyoruz. Çiftçi sahiden çok mağdur. Elbeyli’den Diyarbakır, Adıyaman, Malatya, Elazığ, Gaziantep ve Mersin tarafına gönderiyoruz.” diye konuştu.

 

 

KAYNAK: İHA

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*