Kılıçdaroğlu: Örgütlü olduğunuz için güçlüsünüz

İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Türkiye Belediyeler ve Genel Hizmetler Sendikası ortasında 5 bin 248 çalışanı ilgilendiren toplu iş kontratı CHP başkanı Kılıçdaroğlu’nun da katıldığı merasimle imzalandı. Merasimde konuşan Kılıçdaroğlu, “Hakkı hukuku savunmak zorundayız. Örgütlü olduğunuz için güçlüsünüz. Bölünüp ayrışırsanız hakkınız aranmaz, bu tuzağa düşmeyin” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Türkiye Belediyeler ve Genel Hizmetler Sendikası (Belediye-İş) ortasında toplu iş kontratı imzalandı.

Sözleşme İzmir Büyükşehir Belediyesi, İZULAŞ, İZBETON, İZDOĞA ve İZSU’daki 5 bin 248 çalışanı ilgilendiriyor.

Celal Atik Spor Salonu’nun bahçesinde düzenlenen imza merasimine CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, Belediye İş Sendikası Lideri Nihat Yurdakul katıldı.

“ÖRGÜTLÜ OLDUĞUNUZ İÇİN GÜÇLÜSÜNÜZ”

İşçilerin alın terine, emeklerine sonsuz hürmet duyduğunu söyleyen CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

*100 binin üzerinde taşeron personeli vardı ve hiç birisinin yanlışsız düzgün toplumsal teminatı yoktu. Erzurum’dan başlayarak örgütledik emekçileri. Evvel dernekler kurduk.

*Sokak sokak gayretini verdik. Ve yüz binlerce şahsa takım vermek zorunda kaldılar. Şu an da yeniden on binlerce taşeron personeli var. Hakkı hukuku savunmak zorundayız.

*Örgütlü olduğunuz için güçlüsünüz. Bölünüp ayrışırsanız hakkınız aranmaz bu tuzağa düşmeyin. Yüz binler açlık sonunun altında gelir alıyor.

*TÜİK’in önüne giderken yalnızca emekçinin hakkını değil dul ve yetimlerin, memurun, emeklinin hakkını savunmaya gittim. Sorunu çözeceğiz kararlıyım. Ne yaparlarsa yapsınlar, hangi baskıyı yaparlarsa yapsınlar asla yolumuzdan dönmeyeceğiz.

*Sizden yalnızca sandığa giderken elinizi vicdanınıza koyup oy kullanmanızı istiyorum. Yeni bir değişime ve dönüşüme gereksinimimiz var. Yeni mukaveleniz iyi olsun. Darısı milyonlarca personele darısı dul ve yetimlere.

“GELECEĞİ SİZLERİN ELLERİYLE DAİMA BİRLİKTE KURACAĞIZ”

Aday olduğunda eşit işe farklı maaş devrinin biteceği kelamını verdiğini hatırlatan Lider Tunç Soyer, şöyle konuştu:

*Bugün buna bir adım daha yaklaştık. Çalışanlarımızın insan onuruna yaraşır bir hayat sürmelerine imkan verecek uygun bir fiyatla çalışmalarını, geleceğe itimatla bakmalarını ve işsizlik endişesinden uzak bir ömür sürdürmelerini sağlamayı hedef edindik.

*Bu kontratlar, birlikte başarımızdır. Bu periyotta karşı cephelerde değil, siz ve biz olarak hiç değil, tam bilakis yan yana, tek yürek olarak yol yürüdük, yürümeye devam edeceğiz.

*Birleşe birleşe toplu iş kontratını yaptık. Lakin asıl birleşe birleşe gayret devri artık tekrar başlıyor. Kuracağımız hoş memleket, emeği en şanlı paha kabul eden bir memleket olacak.

*Kuracağımız yeni memleket, ezilenin olmadığı birlikte el ele vererek çok daha hoş günler yaşayacağımız memleket olacak.

*O günleri görmek için omuz omuza birlikte çalışmaya, emek vermeye, ter dökmeye devam edeceğiz. O hoş geleceği sizlerin elleriyle daima birlikte kuracağız.

“TÜRKİYE’NİN HİÇBİR YERİ İZMİR ÜZERE DEĞİL”

Belediye İş Sendikası Lideri Nihat Yurdakul ise, “Öncelikle biz emekçiler işçiler gidecek öteki kaçacak yerimiz yok. Bizim vatanımız burası biz örgütlü olacağız örgütlü hareket edeceğiz. Bizim kaygımız özgür bir ülke. Demokratik hakların özgürce kullanılabileceğiz adaletli bir ülke. Çağdaş ülkeyi yaratmak için adaleti sağlamak için uğraşmalarıyız” formunda konuştu.

YEMEK VE YAKACAK FİYATLARI ENFLASYONA NAZARAN ARTIRILDI

Toplu İş Mukavelesi kapsamında, günlük fiyatlarda yüzde 35 oranında fiyat artışı sağlandı. Yeni vazifeye başlayanlara uygulanan kıst fiyat uygulamasına son verildi.

Eski çalışanlar ile yeni başlayanlar ortasındaki fark ortadan kaldırıldı. Tıpkı yardımlarda uygunlaştırma yapılarak nakdi yardıma çevrildi. Yemek ve yakacak fiyatları gerçek enflasyon dikkate alınarak artırıldı.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*