Kerim rotadan ‘dolar’ uyarısı: Bunun sonu felaket

İktidarın iktisat siyaseti problemler yaratmaya devam ediyor. TCMB Para Siyaseti Konseyi (PPK) siyaset faizini yüzde 14 düzeyinde sabit tutmuştu. ABD Merkez Bankası (FED) ise, 28 yılın en yüksek faiz artışını gerçekleştirdi ve siyaset faizini 75 baz puan artırarak yüzde 1,50-1,75 aralığına yükseltmişti. Alınan bu karardan ötürü piyasaların etkilenmesinin akabinde dalgalı seyreden döviz kuru ve artan enflasyon vatandaşların reaksiyonuna neden oldu. İktidar ise bir yandan yükselen döviz kurunu istikrarda tutabilmek için farklı yollara başvuruyor.

Ekonomist Kerim Rota, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın bir günde 1,72 milyar dolar satış yaptığını belirtti. Rota, “İhracatçılardan alınan döviz varsa o da üstüne satılmış. Bunun sürdürülebilir olmadığını, sonunun felaket olduğunu tekrar hatırlatalım.” dedi.

Rota, bu felaketin sorumlularının, TCMB Lideri başta olmak üzere PPK üyeleri ve tüm iktisat idaresinin olduğu söyledi.

Rota, kelamlarına şu formda devam etti:

“Dün tek günde 1.72 Milyar $ satış yapılmış. İhracatçılardan alınan döviz varsa o da üstüne satılmış. Bunun sürdürülebilir olmadığını, sonunun felaket olduğunu tekrar hatırlatalım. Baş sorumluları da hükümet, TCMB Lideri, PPK üyeleri ve tüm iktisat idaresidir.”

Rota’nın paylaşımı şu biçimde:

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*