İngiliz Başbakan Johnson’dan Erdoğan’ın liderliğine övgü

Başbakanlık Ofisi 10 Numara’dan bir sözcü, Johnson ile Erdoğan’ın İspanya’nın başşehri Madrid’deki NATO Doruğu kapsamında, IFEMA Kongre Merkezi’nde gerçekleştirdikleri ikili görüşmeye ait açıklama yaptı.

Açıklamada, Johnson’ın, Türkiye, İsveç ve Finlandiya’nın imzaladığı üçlü muhtıradan duyduğu memnuniyeti lisana getirdiği belirtilerek, şunlar kaydedildi:

“(Johnson) Bizi daha tehlikeli bir on yıl beklerken, Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya iştirakinin, ittifakı daha da güçlendireceğini söyledi. Başbakan Johnson, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ukrayna’dan tahılın çıkarılma konusundaki liderliğini övdü. Johnson, Putin’in Ukrayna limanlarına yönelik devam eden ablukasının hem Ukrayna’da hem de dünyada milletlerarası insani kriz yarattığını vurguladı.”
Açıklamada, iki önderin, İngiltere ile Türkiye ortasındaki bağlantıyı bilhassa “teknoloji ve enerji” alanlarında derinleştirmeyi ele aldığı belirtilerek, “(Liderler) İki ülke ortasındaki ticari hareketliliği daha da geliştirecek hem İngiltere hem de Türkiye için istihdam yaratılması ve ekonomik büyümenin artmasına yardımcı olacak tedbirleri göz önüne alma konusunda mutabık kaldı.” sözüne yer verildi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*