İncir ağaçlarında ‘teke böceği’ alarmı

Aydın’da Yaykın Mahallesi’ndeki bir çiftçinin incir ağaçlarında kuruyan kollar olduğunu Karacasu İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü‘ne bildirmesi üzerine ilgili ünite harekete geçti.

İncir bahçesini ziyaret eden yetkililer, incir ağacının kısımlarındaki kurumaların kolların içinde ve kabuk altında bulunan larvalardan kaynaklandığını tespit etti. İncir Araştırma Enstitüsü ile yapılan görüşmelerde kelam konusu larvaların teke böceği zararlısı olduğu ve bölgedeki incir ağaçlarında daha evvel rastlandığı tespit edildi. Ziyanlı takibi yapılmazsa incir ağacında kıymetli kayıplara yol açabileceği bilgisini alan yetkililer çiftçilere ihtarlarda bulundu.

Karacasu İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “İncirde ruhsatlı bir ilacı olmamakla birlikte kuruyan kısımlar kesilerek bahçeden uzaklaştırılması ve imha edilmesi, incir ağacının gövdesi badana yapılarak zararlının gövdeye girişinin azaltılması ve budama vaktinde bordo bulamacı uygulaması yapılması gerekmektedir. Zararlının yayılım göstermemesi için çiftçilerimizin bahçelerini âlâ denetim ederek misal durumla karşılaşırlarsa tıpkı halde kısımların imha edilmesi kıymet arz etmektedir” denildi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*