İktidara yakın Sabah gazetesi enflasyon krizini görmezden geldi: ‘Memur ve emekliye en az yüzde 40 zam’ diye duyurdu

Yüksek enflasyon dataları Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik krizin boyutlarını her geçen gün gözler önüne sererken TÜİK’in açıkladığı enflasyon dataları sert reaksiyonlara neden oldu.

Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) yıllık yüzde 73.50, aylık yüzde 2.98 arttı. Üretici enflasyonu ise yüzde 132.16 artarak, rekor seviyeye yükseldi. Kelam konusu artış mart 1995’ten bu yana kaydedilen en süratli yükseliş oldu. Öte yandan TÜİK’in unsur sepeti fiyat listesini yayımlamaması, hesaplamayla ilgili soru işaretlerini artırdı.

Enflasyon Araştırma Kümesi (ENAG), mayıs ayı enflasyon datalarını açıkladı. Açıklanan bilgilere nazaran mayıs ayında yıllık enflasyon yüzde 160’ın üzerine çıktı.

KRİZİ ‘MÜJDE’ DİYE VERDİLER

İktidara yakınlığıyla bilinen Sabah gazetesi de TÜİK’in açıkladığı enflasyon bilgilerini görmeden memur ve emekliye enflasyon ‘müjdesi’ verdi.

Manşetinde yüzde 73’ü aşan enflasyona değinmeyen Sabah gazetesi, “Memur ve emekliye en az yüzde 40 zam” haberini manşetten yayımladı.

Haberde enflasyon artışı olumlu bir biçimde yansıtılarak haziran ile birlikte 6 aylık enflasyon yüzde 40 olursa en düşük SGK ve BAĞ-Kur emekli maaşının 4 bin 608 lira olacağı kaydedildi.

Enflasyon nedeniyle minimum fiyatın ise artacağı öne sürülürdü.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*