İkinci el araba satışında 6 ay ve 6 bin kilometre koşulu başlıyor

İkinci el araba ve arazi taşıtlarının satışına, birinci tescil tarihinden itibaren “6 ay ve 6 bin kilometre” şartı getiren düzenlemede yarın prestijiyle devreye alınacak.

Ticaret Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya nazaran, İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik’te 16 Ağustos 2022 tarihinde yapılan düzenlemeye nazaran ticari faaliyet kapsamında araba ve arazi taşıtlarının pazarlanması yahut satışı lakin bu taşıtların birinci tescil tarihinden itibaren 6 ay ve 6 bin kilometre geçmiş olması şartıyla yapılabilecek.

6 AY VE 6 BİN KİLOMETRE KURALI EN VAKİT BAŞLIYOR?

Bu kapsamda, 16 Ağustos 2022’den evvel ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle iştigal edenler ismine tescil edilen araba ve arazi taşıtlarının pazarlanması yahut satışı için bu bireylere tanınan mühlet 15 Eylül 2022 tarihinde sona erecek. Bu tarihten sonra 6 ay ve 6 bin kilometre geçmeden bu taşıtların pazarlama ve satışı 1 Temmuz 2023 tarihine kadar yapılamayacak.

İkinci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle iştigal edenlere getirilen pazarlama ve satış kısıtlaması kontrollerine 15 Eylül 2022 tarihi prestijiyle başlanacak.

SATIŞ KAYITLARI TAKİP EDİLECEK

Kamuoyunda 6 ay ve 6 bin kilometre pazarlama ve satış kısıtlaması olarak bilinen düzenlemeye yönelik kontroller, Ticaret Bakanlığınca 3 farklı kanal üzerinden gerçekleştirilecek.

Türkiye Noterler Birliği tarafından tüm detaylarıyla birlikte Ticaret Bakanlığına iletilen ikinci el motorlu kara taşıtı satış kayıtları günlük takip edilecek.

Yarından itibaren ilgili bilgi sistemi üzerinden günlük olarak 6 ay ve 6 bin kilometrenin altında yapılan satışlar sorgulama ekranları aracılığıyla takip ve denetim edilecek. Yetki evrakıyla ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle iştigal edenlerin pazarlama ve satış kısıtlaması dahilindeki her bir satışına direkt idari para cezası uygulanacak.

Ticari faaliyet kapsamında (bir takvim yılında 3’ten fazla satış yapan) yetki evrakı olmadan direkt yahut vekaleten araba ve arazi taşıtı satışı yapan gerçek yahut hükmî bireylerin 6 ay ve 6 bin kilometrenin altındaki satışları tespit edilecek ve kelam konusu satışlara ait izahat talep edilecek.

Yapılan inceleme sonucunda ticari faaliyet kapsamında yapıldığı tespit edilen bu cins satışların her biri için satış yapan gerçek yahut hükmî bireylere idari para cezası uygulanacak. Bu şahıslara ayrıyeten yetki evrakı bulunmaksızın ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti faaliyetinde bulunmaktan da idari para cezası verilecek.

Satış kayıtları üzerinden yapılan kontrollerde ekspertiz raporu alma ve bu raporu notere ibraz etme yükümlülüğü de denetim edilecek.

Yetki evrakı olsun ya da olmasın ticari faaliyet kapsamında araba ve arazi taşıtı satışı yapan herkesin, her bir satıştan en fazla 3 gün evvel ekspertiz raporu alma ve bu raporu noter satışı sırasında notere ibraz etme yükümlülüğü bulunuyor. Satış kayıtları üzerinden Ticaret Bakanlığınca yapılacak kontroller kapsamında bu yükümlülüğünü yerine getirmeyenler hakkında da ayrıyeten idari para cezası uygulanacak.

İŞ YERLERİ DENETLENECEK

Yarından itibaren Ticaret Vilayet Müdürlükleri vasıtasıyla 81 vilayette oto galericiler, araç kiralama firmaları ve yetkili bayilerde iş yeri kontrolleri yapılarak 6 ay ve 6 bin kilometrenin altındaki taşıtlara yönelik pazarlama ve satış faaliyetleri incelenecek.

Ticaret Vilayet Müdürlükleri tarafından gerçekleştirilecek iş yeri kontrolleri muhakkak aralıklarla bu alanda faaliyet gösteren tüm işletmeler nezdinde devam edecek.

Ayrıca, 6 ay ve 6 bin kilometre kısıtlaması kapsamındaki taşıtların satış yahut pazarlamasının yapıldığına yönelik şikayetler kapsamında Ticaret Vilayet Müdürlükleri tarafından direkt iş yeri kontrolleri gerçekleştirilecek.

Söz konusu kısıtlamalar kapsamındaki taşıtların bu işletmelerde pazarlanmasına yönelik faaliyetlerin tespit edilmesi halinde durum tutanak altına alınarak düzenlemeye terslik teşkil eden hususu destekleyici bilgi ve evraklar ile birlikte Ticaret Bakanlığına iletilecek.

TAŞIT İLANLARI DENETLENECEK

İlan sitelerinde pazarlaması yapılan taşıtlara ait ilan bilgileri tertipli olarak bu sitelerden temin edilerek kelam konusu pazarlama ve satış faaliyetleri de takip edilecek.

Yapılan takip, denetim ve kontroller sonucunda 6 ay ve 6 bin kilometre pazarlama ve satış kısıtlamasına alışılmamış hareket eden oto galericiler, araç kiralama firmaları, yetkili bayiler ile ticari faaliyet kapsamında satış yapan tüm gerçek yahut hükmî şahıslara her bir satış için başka farklı olmak üzere idari para cezası uygulanacak. AA

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*