Global resesyon tasası azaldı: Dolar ne kadar oldu?

TL’nin nisan başından beri bedel kaybı yüzde 15.5, yılbaşından beri kaybı ise yüzde 25 düzeyinde.

Dolar/TL’yi de üst taraflı etkilediği için takip edilen ayrıyeten doların 20 yılın doruğuna yükselmesine neden olan küresel resesyon endişesi ise dün bir ölçü azaldı. Kaygıların azalmasında Rusya’nın Avrupa Birliği’ne yaptığı doğalgaz ihracatının yine başlayacağı haberi de tesirli oldu.

DOLAR İKİ HAFTANIN TABAN DÜZEYİNE YAKIN

Bugün iç piyasada temmuz ayı tüketici itimat endeksi, TCMB’nin tatil nedeniyle bugün açıklayacağı 8 Temmuz haftasına ait bilgiler ve Hazine haziran borç stoku dataları takip edilecek. Lokal bilgi gündeminin piyasa tesiri beklenmiyor. Global piyasalarda faiz artışları fiyatlamaları ve risk iştahı yakından takip ediliyor.

ABD’de beklentilerin üzerinde açıklanan şirket bilançoları ve Avrupa’ya Rus doğalgaz sevkiyatının yine başlayacağı beklentisinin risk iştahını canlandırarak resesyon telaşlarını yatıştırmasıyla yükselişini sürdürdü; dolar ise iki haftanın taban düzeyine yakın seyretti.

ABD’de birçok şirketin beklentilerin üzerinde bilanço açıklayarak, yatırımcıların yüksek enflasyon ve ABD Merkez Bankası‘nın (Fed) faiz artırışının şirket karlarını düşüreceğine dair kaygılarını yatıştırmasının akabinde ABD borsaları önemli kazanımlarla kapandı.

Haziran sonunda 17.5425 ile yılın doruğunu gören dolar/TL, BDDK’nın döviz fazlası olan birtakım şirketlere TL kredi sınırlamalası sonrası 16.03’e kadar gerilemişti. Lakin kur bu düzeylerde kalıcı olamadı ve tekrar 17.5’in üzerine yanlışsız kademeli yükseldi.

TCMB’NİN REZERVLERİ 2022 YILINDAN BU YANA EN DÜŞÜK SEVİYEDE

Dolar/TL dün akşam ve bu sabah 20 Aralık’tan beri en yüksek olan 17.58 düzeyine kadar yükseldikten sonra saat 08.52’de 17.58/17.58 düzeyinde süreç gördü. Türkiye’nin 5 yıllık CDS’si ise 900 puana yaklaştıktan sonra dün günü 851/862 puandan tamamladı.

CDS’in 900 baz puana yaklaşması dış borçlanma maliyetini çift yaneye getirirken, düşük rezervler yeni döviz kaynağı olmadan kur siyasetlerin uzun vadede sürdürülebilir olmadığı kaygılarını getiriyor. TCMB rezervlerinin yeterliliğinin sorgulanmasıyla TL’nin daha çok kıymet kaybedeceği tasaları piyasalara hakim pozisyonda.

Bu tasalarla takip edilen TCMB net memleketler arası rezervleri 8 Temmuz prestijiyle 2002’den beri en düşük düzey olan 6.1 milyar dolara kadar geriledi. Bankacılar öncü bilgilerden toplam rezervlerin de 100 milyar doların altını kısa müddette görebileceğini hesaplıyor.

Haftanın kalanında Türkiye başta olmak üzere faiz kararları da yakından takip edilecek. TCMB’den yüksek enflasyona karşın en az bir yıl daha siyaset faizi reaksiyonu beklenmiyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*