Giresunspor ile Umut Nayir ortasında ipler gerildi

Geçtiğimiz dönem başında Beşiktaş’tan Giresunspor’a transfer olan Umut Nayir takım dışı bırakılmıştı. Giresunspor’un bu kararı sonrasında Umut Nayir’den açıklama geldi.

Her vakit saha içinde kaldım

“Son devirde hakkımda çıkan haberler ve tezler üzerine bahsin merkezindeki kişi olarak süreci anlatma zorunluluğum doğmuştur. Bildiğiniz üzere 2021-22 döneminde Giresunspor olarak güçlü bir ligde kalma uğraşı verdik. Dönem içerisinde yaşadığımız maddi, manevi tüm aksiliklere karşın dönemin son dakikasına kadar grubumun yanında yer aldım ve katkı sağlamak için tüm gücümle çalıştım. Her vakit saha içinde kaldım. Bu uğraşın sonunda ise Giresun kentini Üstün Lig’de tutmayı başarmış olmanın gururunu tüm ekip arkadaşlarımla birlikte yaşadım. Bu süreçte biriken alacaklarımdan doğan haklarım olmasına karşın federasyona gitme yolunu tercih eden en son isimlerden biri oldum.”

Giresunspor’da oynamaktan ötürü hiçbir hoşnutsuzluğum olmadı

“Yeni dönem hazırlıklarımı ve planlamalarımı Giresunspor’da devam etmek üzere gerçekleştirdim. Eşimin Giresun’dan ayrılmak istediğine dair temelsiz tezlerin tersine doğacak olan çocuğumuza da uygun olacak bir konut tutup kirasını da peşin olarak ödedik. Olması gerektiği üzere dönem öncesi kampına da birinci günden dahil olarak yeni dönem için çalışmalarımı sürdürmeye devam ettim. Buraya kadar olan süreçten de somut bir biçimde anlaşılacağı üzere Giresun’da ve Giresunspor’da oynamaktan ötürü hiçbir hoşnutsuzluğum olmadı. Tersine bu kentin gayretinde bir kesim olmaktan büyük gurur duydum. Ama gerçekliği bulunmayan bir grup argümanlar ile benim Giresun’da kalmak istemediğime dair telaffuzlarda bulunuldu. Bunları kabul etmem mümkün değildir.”

Alacaklarımdan vazgeçmemi istediler

“Kulüp kararıyla kamptan takım dışı bırakılma sürecime gelecek olursak; geçtiğimiz günlerde geçmiş periyot alacaklarıma dair gerçekleşen görüşmelerde kulübümüz ödemenin bir kısmını çek ile yapmayı teklif edince ben de öbür futbolculara ödemeler yapılmışken farklı bir ödeme tekniğine doğal tutulmak istemediğimi belirttim. Liderimiz düşünce olmadığını ve ödemenin yapılacağını söylese de birebir günün akşamı arayarak alacaklarımdan vazgeçip kontratımın karşılıklı feshedilmesini teklif etti.”

Takım içi itibarsızlaştırma çalışmaları

“Bunun üzerine ben de ödeme yapılmadığı takdirde esasen haklı fesih yapabileceğimi kendisine belirttim. Görüşmelerin ardından geçmiş alacaklarımın ödemesi gerçekleşti. Bu gelişmenin akabinde gerçekliği bulunmayan bilgiler yayılmasına ve kadroya yeni katılan oyunculara olumsuz konuştuğum üzere doğruluğu olmayan savlar ile tarafıma yönelik ekip içi itibarsızlaştırma çalışmaları yapılmasına ise üzülerek şahit oldum.”

Kadro dışı kararı

“Kulüp tarafından verilen takım dışı bırakılma kararının güya ben müsaade istemişim ya da Giresun’da kalmak istemiyormuşum üzere lanse edilmesini kabul etmem mümkün değildir. Yeni dönem planlamalarımı Giresunspor’da devam etmek üzerine gerçekleştirdiğim üstte verdiğim somut örneklerle açık bir halde ortadadır. Birtakım haber sitelerinde yer aldığı formda benim kamptan müsaade istediğim tarafındaki sözler katiyen gerçeği yansıtmamaktadır. Bir defa daha belirtmek isterim ki benim bu türlü bir isteğim olmamıştır. Takım dışı bırakılma kararı kulüp tarafından bana iletilmiştir.”

Sözleşmenin feshi için ekstra bir para istediler

“Tüm bu süreçlerin akabinde Giresunspor’da istenmediğimi fark etmem üzerine sözleşmemdeki şimdi doğmamış bütün alacaklarımdan feragat ederek ayrılmayı kabul etmemin akabinde kulübümüzün mukavelenin feshi için ekstra bir para istemesi ise süreci tahlilsiz bir noktaya getirmiştir. Bu açıklamayı yapmamdaki sebep haklı yahut haksız aramak değil, çarpıtılmış tabirlerle medyada yer alan bir sürecin yaşandığı halde bilinmesini istememden ötürüdür.”

Etik dışı bir süreç

“Sonuç olarak; yeni dönem planlamasında yer almamak sporun tabiatında olan kabul edilebilir bir süreçtir. Lakin üstte bahsettiğim formda hayali sebepler ile bezeli etik dışı bir süreç ise ne sporun ne de insanlığın bir modülüdür.”Giresunspor’dan karşılık geldi

Umut Nayir’in açıklamalarının akabinde kulübün toplumsal medya hesabından da bir paylaşımda bulunuldu. Yapılan paylaşımda şu tabirlere yer verildi.

“Profesyonel futbolcumuz Umut Nayir’in toplumsal medya hesapları üzerinden yapmış olduğu şanssız ve ego yüklü açıklamalar hasebiyle kamuoyunun ve topluluğumuzun gerçek bilgilendirilmesi maksadıyla bir açıklama yapılması gereksinimi doğmuştur.”

“Kendisine kulüp bulması için müsaade edilmiştir”

“Futbolcumuz Umut Nayir’in gerek dönem öncesi hazırlık kampında sergilediği profesyonellikle bağdaşmayan birtakım tavır ve davranışları, gerekse menajerler vasıtasıyla kendisine grup bulma arayışları sonucunda bu kurallar altında takımımızda yer alamayacağı oyuncuya iletilmiş ve kendisine kulüp bulması için müsaade edilmiştir. Tüm bu gerçekler ortadayken oyuncu tarafından yapılan şanssız açıklamayı şaşkınlıkla karşıladığımızı belirtmek isteriz. Unutulmamalıdır ki kimse Giresunspor’dan üstün değildir ve her oyuncu imzalamış olduğu profesyonel mukavelenin kurallarına nazaran hareket etmek mecburiyetindedir. Yapmış olduğu açıklama sebebiyle kulübümüzün hak ve menfaatlerini savunmak gayesiyle gerekli türel süreçler de ayrıyeten başlatılmıştır.”

“Doğru oyuncu kümesi ile yolumuza devam edeceğiz”

“Yönetim Şurası olarak Giresunspor’umuzun menfaat ve çıkarları neyi gerektiriyorsa o adımları kararlılıkla atacağımızdan kimsenin kuşkusu olmasın. Kulüp olarak Umut Nayir’e karşı olan yükümlülüklerimizi yerine getirmiş olduğumuz gerçeğinin altını bir sefer daha çizerek belirtmek isteriz ki bizler Giresunspor’umuzu muvaffakiyete taşıyacak ve taraftarlarımızın takdirini kazanacak yanlışsız oyuncu kümesi ile yolumuza devam edeceğiz.
Kamuoyuna hürmetle duyurulur.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*