Finlandiya Dışişleri Bakanı: PKK’nin izleneceğine dair teminat verebiliriz

Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, PKK’nin Finlandiya’daki kontaklarının daha yakından izleneceğine dair Türkiye’ye garanti verebileceklerini söyledi.

Haavisto, Yle televizyonuna ülkesinin NATO üyelik müracaatına dair değerlendirmelerde bulundu.

Finlandiya ve Türkiye’nin, ülkesinin NATO üyeliğiyle ilgili meseleleri çözmesini beklediğine işaret eden Haavisto, bunun birkaç hafta sürebileceğini belirtti.

Haavisto, müzakerelerin (Türkiye ile) resmi seviyede devam edeceğini vurgulayarak, “Birkaç gün evvel bunun en azından birkaç gün süreceğini söylemiştim. O yüzden temkinli olmak gerekirse, artık bunun birkaç hafta süreceğini söyleyebiliriz. Sıkıntıların çözüleceği konusunda optimistim fakat bu bir sorun değil” tabirini kullandı.

Bakan Haavisto, Finlandiya ve Türkiye cumhurbaşkanlarının dün yaptıkları telefon görüşmesinde, “Finlandiya’nın terörizme karşı gayret sicilini ele aldıklarını” aktardı.

Haavisto, ülkesinin Türkiye’ye, PKK’nin irtibatlarının daha yakından izleneceğine dair garanti verebileceğine dikkati çekerek, “Türkiye’ye mutlaka bu türlü garantiler verebiliriz. PKK, Avrupa’da terör örgütü olarak kabul edildiği için Finlandiya’da da terör faaliyetine müsaade vermemek için üzerimize düşeni yapmamız önemli” dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*