EYT, sözleşmeliye takım ve orta artırım masada

Hükûmetin bu iki düzenlemeden evvelki gündem başlığını ise çalışanlara ve emeklilere temmuzda yapılacak artışlar oluşturuyor.

Edinilen bilgilere nazaran, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Çalışma Bakanlığının teknik heyetleri enflasyonun yanı sıra, 2 bin 500 lira olan en düşük emekli aylığı ile 1.100 lira olan bayram ikramiyesinin artışına ait maliyet hesabı yaptığı belirtiliyor.

AK Parti idaresi de hem minimum fiyata orta artırım konusunda hem de sabit gelirliler ve emekli maaşlarının artışı konusundaki görüşlerini ilgili bakanlara iletti. AK Parti kaynakları, tüm kaidelerin zorlanarak, başta emekliler olmak üzere dar gelirlilere yönelik adım atılması gerektiğini lisana getirdi. Milletvekillerine bu istikamette kimi hazırlıklar olduğu ve temmuz ayında ‘Emeklilere çok mutlu olacakları’ bir artış yapılacağı bilgisi verildi. Minimum fiyata ‘enflasyon farkı’ oranında bir orta artırım yapılmasının da masada olduğu belirtildi. Lakin minimum fiyatla ilgili yasal bir düzenleme yapmak yerine, patronların kendileri inisiyatif kullanarak çalışanlarla ilgili fiyat artışına gitmelerinin önünde bir mahzur bulunmadığı belirtiliyor.

2023 BÜTÇESİNDE EYT HAZIRLIĞI

AK Parti milletvekilleri alanda seçmenlerinden en fazla EYT’lilerle ilgili düzenlemenin yapılması talepleri ile karşılaşıyor. Bu talepler sık sık ilgili bakanlara da iletiliyor. Kimi milletvekilleri ile bir ortaya gelen iktisat idaresi “Bu bahiste çok dikkatli bir çalışma yürütme zorundayız. İktisada bir yük getirmeyecekse, toplumsal yararı olacaksa bunu yaparız. Getirisini götürüsünü çalışacağız” denildiği öğrenildi. AK Parti ve hükûmette, 2023 seçimlerine giderken hem 550 bine yaklaşan kontratlı çalışanın takıma alınması, hem de EYT sorununun çözülmesi gerektiği istikametinde görüşler yük kazandı. Meclis’in yeni devir çalışmaları başlayana kadar, kontratlı işçi ve EYT konusunda Çalışma Bakanlığında oluşturulacak bir teknik komitenin çalışmaları tamamlaması hedefleniyor. EYT’nin çıkarılması ve kontratlı çalışanın takıma alınmasına yönelik hükûmette bir kanaat oluşursa 2023 bütçe hazırlıklarında, bu iki düzenleme de dikkate alınacak. Toplumsal güvenlikle ilgili harcama kalemleri buna nazaran hesaplanacak.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*