Eski Japonya Başbakanı Shinzo Abe’nin katilinden suikasta dair yeni tabir

Geçtiğimiz Cuma günü uğradığı silahlı hücum sonucu hayatını kaybeden Eski Japonya Başbakanı Shinzo Abe‘nin öldürülmesine ait yürütülen soruşturmada yeni detaylar ortaya çıktı.

Abe’nin katil zanlısı 41 yaşındaki Tetsuya Yamagami’nin sözünde, daha evvel de suçladığı dini küme olan Dünya Barışı ve Birleşmesi için Aile Federasyonu, kısa ismiyle Birleşme Kilisesi’nin annesinin iflasına nasıl neden olduğunu anlattığı öğrenildi.

Annesinin 1998 yılında dini kümeye katıldığını söz eden Yamagami, daha sonra Nara kentindeki iki arsayı ailenin onayı olmadan satarak kelam konusu dini kümeye büyük bağışlar yaptığını söyledi.

Yüksek ölçüdeki bağışların akabinde ailesinin maddi durumunun giderek kötüleştiğini ve mali çöküş yaşadıklarını açıklayan saldırganın, suikasti de Abe’nin annesinin iflasından sorumlu tuttuğu kümesi desteklediğini düşünmesi nedeniyle gerçekleştirdiğini yinelediği bildirildi. 

SALDIRIDAN 1 GÜN EVVEL SİLAHI DENEMİŞ

Yamagami, ayrıyeten suikasttan bir evvelki gece, soruşturmaya mevzu olan dini kümeyle bağı bulunan bir tesise giderek silahını test ettiğini itiraf etti. Polis ise Nara kentinde bulunan tesiste yaptığı incelemede duvarda kurşun deliğine misal izler ve mermi modülü olduğu düşünülen metal kesimleri bulunduğunu açıkladı. 

BAĞIŞ TEZİ İLE İLGİLİ AÇIKLAMA

İddialara husus olan kiliseden yapılan açıklamada da saldırganın annesinin dini kümenin takipçisi olduğu doğrulandı.

İnsanların kendi istekleriyle bağış yaptıkları ve bağış ölçülerine kendileri karar verdikleri kaydedilirken, Abe’nin ise daha evvel bir küme aktifliğine “organizasyonun barışı teşvik etme gayeli faaliyetlerine övgü niteliğinde” bir ileti gönderdiği belirtildi. Buna karşın Abe’nin kümenin bir üyesi ya da danışmanı olmadığı vurgulandı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*