DSP Genel Lideri Aksakal’dan Yunanistan’a sert reaksiyon

DSP Genel Lideri Başkan Aksakal, “Yunanistan, silahlandırdığı adaların tümünü olması gereken yasal statüye dönüştürmelidir. Bunun sürecinin ucu açık olmamalı, bir takvim tanımlanmalıdır.” dedi.

Aksakal, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında gündemi kıymetlendirdi.

Pınar Gültekin davası kararına değinen Aksakal, “Yargı süreci şimdi tamamlanmış değildir, evrelerde farklı kararlar oluşabilir lakin bu birinci karar toplumsal vicdanın ağır fayda almasına sebebiyet vermiştir. ‘Nasıl bir haksız tahrik düşünülebilmiştir’ diye sormadan edemiyoruz. Yazık. Umuyor ve inanıyoruz ki yanlış hesap Bağdat’tan döner.” diye konuştu.

Aksakal, Pençe-Kilit operasyonunda şehit olan Piyade Uzman Çavuş Sercan Baş’a Allah’tan rahmet, ailesi ve yakınlarına başsağlığı diledi.

Marmaris’teki yangında binlerce dönüm ormanın yok olduğunu belirten Aksakal, “Israrla söylüyoruz, söylemeye de devam edeceğiz. Ormanı bekçi değil, sevgi korur. Ormanlarımızın tamamını orman köylülerimize vermek zorundayız.” dedi.

Aksakal, temmuz ayında çalışanların ve emeklilerin merak ve telaşla beklediği fiyat artışının gerçekçi datalarla kıymetlendirilmesi gerektiğini söz etti.

Aksakal, geçen yıl ve bu yıl gerçekleşen birtakım enflasyon bilgilerine dikkati çekerek “Tüm emeklilere yüzde 38,8-42,5 aralığında uygulanabilecek olan maaş artışına ilaveten en az yüzde 30 seyyanen artırım verilmesi hakkaniyetli olacaktır. Bu başlangıçla eşzamanlı hayata geçirilecek olan geniş tabanlı bir iktisat idaresi yapısı, sıkıntıların tahlili yolunda ümit veren bir çalışmayı hayata geçirebilecektir.” diye konuştu.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci’nin “kentsel tarım” biçiminde bir terim ortaya attığını belirten Aksakal, “Kendilerini İstanbul surlarının tabanında marul, maydanoz üretmeye endekslemiş bir anlayışı ortaya koymuş görünüyor. Kardeşim, tarım kırsalda olur, köyde olur, tarlada olur.” dedi.

“ANLADIKLARI LİSANLA KARŞILIK VERİLİNCE SONUÇ ALINABİLİYOR” 

Türkiye-Yunanistan ortasında yaşanan adalar gerginliğine değinen Aksakal, şunları söyledi:

“Son bir haftadır Yunanistan tarafından gelen gürültülerin azaldığına tanıklık ediyoruz. Demek ki bunlara anladıkları lisanla karşılık verilince sonuç alınabiliyor. Şimdiki basamakta mevzuyu bir adım daha öteye götürüp somut sonuçların oluşması sağlanmalıdır. Yunanistan, silahlandırdığı adaların tümünü olması gereken yasal statüye dönüştürmelidir. Bunun sürecinin ucu açık olmamalı, bir takvim de tanımlanmalıdır.”

Aksakal, Libya’ya asker gönderilmesinin 18 ay uzatılmasına ait tezkerenin TBMM’de “güçlü Türkiye” mefkuresine inanmış milletvekillerince onaylanmasının ulusal birliğin gösterilmesi açısından bedelli olduğunu da kelamlarına ekledi.

KAYNAK: AA

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*