Doktora şiddette makas ‘silah’ sayıldı, sanığa indirim uygulanmadı

Sağlık Bilimleri Üniversitesi İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde, 16 Mayıs 2021’de; bıçakla yaralanan İbrahim Poyraz, sabah acil servise giriş yaptı. Tabip M.T., Poyraz’ın yarasını temizledikten sonra dikiş atmak istedi.

Dikiş atıldığı sırada İbrahim Poyraz, canı yandığı gerekçesiyle bağırdı. M.T.’ye hakaretler de yağdıran Poyraz, dikiş makasını kapıp, tabibi kovalamaya başladı. Bu sırada hemşirenin ortaya girmesiyle elindeki makası yere düşüren Poyraz, tabip M.T.’ye yumruk atıp, kaçtı.

Doktorun şikayeti ile gözaltına alınan İbrahim Poyraz, sevk edildiği adliyede isimli denetim kuralıyla hür bırakıldı. Soruşturma kapsamında Poyraz hakkında ‘kasten yaralama’ ve ‘hakaret’ cürümlerinden dava açıldı.

ERTELEME VE İNDİRİM UYGULANMADI

Tutuksuz sanık İbrahim Poyraz’ın yargılanmasına İzmir 38’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde, 9 Eylül’de görülen 5’inci duruşmayla devam edildi. Duruşmaya M.T.’nin avukatı Mithat Kara katıldı.

Mütalaasının hazır olduğunu belirten savcı, olay günü Poyraz’ın kendisine dikiş atıldığı sırada müdahalenin sert olduğu gerekçesiyle sonlanıp, asistan doktora hakarette bulunduğunu, eline makas aldığını ve yumruk atarak M.T.’yi yaraladığını belirtti. Savcı, sanığın ‘kamu misyonunu ifa eden hekimi taammüden yaralama’ kabahatinden cezalandırılmasını talep etti.

Mütalaanın okunmasının akabinde karar açıklandı.

İNDİRİM UYGULANMADI

Mahkeme heyeti, İbrahim Poyraz’ı ‘kasten yaralama’ kabahatinden 6 ay mahpus cezasına çarptırdı. Makası ‘silah’ sayan heyet, cezayı artırarak 9 aya çıkardı. ‘Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu’nun ek 12’nci hususu yeterince Poyraz’a verilen ceza, cürmün kamu görevlisine karşı işlenmiş olması nedeniyle 1 yıl 1 ay 15 gün mahpus olarak değiştirildi.

Hakim, Poyraz’a ayrıyeten ‘kamu görevlisine karşı vazifesinden ötürü hakaret’ hatasından ise 1 yıl mahpus cezası verdi. Ceza, yeniden tıpkı kanununun ek 12’nci hususu yeterince artırarak, 1 yıl 6 ay mahpusa çevrildi. Hakim, Poyraz’a verilen toplam 2 yıl 7 ay 15 gün mahpus cezasında da indirim ve erteleme uygulamadı.

BU KARARIN KIYMETLİ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUZ”

Öte yandan mahkemenin verdiği kararın değerli olduğunu belirten İzmir Tabip Odası Lideri Süleyman Kaynak ise “Sağlıkta şiddet, sıhhat alanındaki en büyük problemlerden biri. Bu sıkıntıların nedeni sıhhat otoritesi ismine hizmet vermekte olan doktor ve sıhhat çalışanlarının korunmaması ve çalışan ile hastanın karşı karşıya bırakılmasıdır. Bu olayda mahkeme, en üst sondan cezalandırma yaptı ve cezayı ertelemedi. Bu kararın kıymetli olduğunu düşünüyoruz. İzmir Tabip Odası olarak da mevzuyu yakından ve hassasiyetle takip ettik. Kararın örnek olması gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*