DİSK Genel Lideri Çerkezoğlu: Emekçilerin fiyatlarında düzgünleştirme istiyoruz

Sıhhat çalışanları, haklarının güzelleştirilmesi talebiyle Antalya’da hareket düzenledi. Aksiyona katılan DİSK Genel Lideri Çerkezoğlu, “Bütün sıhhat çalışanları olarak fiyatlarımızda kalıcı ve gerçek enflasyon karşısındaki kaybımızı giderecek bir düzgünleştirme istiyoruz” dedi.

Sıhhat personelleri bugün, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi önünde hareket düzenleyerek, haklarının uygunlaştırılması talebinde bulundu. “Sağlık emekçisiyiz, haklarımızı istiyoruz” pankartının açıldığı harekete DİSK Genel Lideri İstek Çerkezoğlu da iştirak sağladı.

“BU TERTİP BİZİ FAKİRLEŞTİRMEYE DEVAM EDİYOR”

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan büyüme sayılarını kıymetlendiren Çerkezoğlu, “Bu yılın birinci çeyreğinde Türkiye iktisadı yüzde 7,3 büyümüş. Evet biz çalışıyoruz, biz üretiyoruz, bizim emeğimiz üzerinden ülkemiz büyüyor. Fakat biz bu büyümeden hissemizi almış mıyız? Türkiye iktisadının yüzde 7 buçuğa yakın büyüdüğü bu periyotta, personel sınıfının, işçilerin ürettiğimiz bu bedelden aldığı hisse yüzde 39’dan yüzde 31’e gerilemiş. Yani bu nizam bizi daha fazla fakirleştirmeye devam ediyor” diye konuştu.

TALEPLERİ SIRALADI

Çerkezoğlu, personellerin taleplerini şöyle açıkladı:

* “Bütün sıhhat emekçileri olarak fiyatlarımızda kalıcı ve gerçek enflasyon karşısındaki kaybımızı giderecek bir uygunlaştırma istiyoruz.

*Sağlık çalışanları açısından kazanılmış bir hak olan haftalık 40 saat çalışma istiyoruz.

*Yapılan bu mukavelelerle tekrar 45 saate çıkarılan bu dayatmayı kabul etmiyoruz.

*Haftalık 40 saatlik çalışma sistemi istiyoruz.

*Ara dinlenmelerimizi, istirahatlerimizi, yemek molalarımızı istiyoruz.

*Taşeron periyodundan beri var olan, keyfiyetin ve hukuksuzluğun ortadan kaldırılmasını, nerede bir iş gösterirlerse ‘benim misyonum değil’ dediğimizde her türlü baskı ve keyfiyetle karşılaştığımız bu nizamın son bulmasını ve vazife tariflerimizi istiyoruz.

*Bizi taşerondan, bizi o içi boş takıma geçirdiklerinde var olan 696 sayılı KHK’dan kaynaklanan bütün keyfiyetlerin ve hukuksuzlukların son bulmasını istiyoruz.

*Tahin hakkımızı istiyoruz. Mecburî emeklilik dayatmasının son bulmasını istiyoruz.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*