Devlet boş tarlayı kiraya verecek, hem işleten hem de eken kazanacak

Türkiye’de 3,5 milyon hektar civarında ekilmeyen arazi bulunuyor.

Tarıma elverişli toprak büyüklüğü 38 milyon hektar düzeyinde olduğu göz önünde bulundurulduğunda, yaklaşık yüzde 10’luk ekilebilir alanın boş durduğu dikkat çekiyor.

Ekilmemiş topraklar dikkatle izlenecek

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, katıldığı bir toplantıda bu alanların kullanımına ait ihtilal niteliğinde kararlar açıkladı.

Buna nazaran, ekilmemiş topraklar dikkatle izlenecek.

1 yıl boyunca boş kaldığı tespit edilen toprakların ekilmesi sağlanacak.

Arazi sahibine kira ödemesi yapılacak

Bunun karşılığında arazi sahibine kira ödemesi yapılacak.

Böylece miras yoluyla arazi sahibi olup, toprakla ilgisi olmayan bireyler ve tarlayı işleyenler ek gelire sahip olacak.

Planlı tarım

Düzenleme ile planlı tarıma geçiş için de adım atılacak.

Bu kapsamda üreticilere tarlasına ne ektiğini bildirme zaruriliği getirilecek.

Ayrıca bitkisel üretim için uygulanan kontratlı tarım modeli hayvancılık için de uygulanacak.

Atıl olan alanlar üretime kazandırılacak

Mevzuat çalışmalarında sona geldiklerini belirten Bakan Kirişci, “Mirasçılar ortasındaki uyuşmazlık ya da kırsaldan kente göç nedeniyle ekim alanlarının boş kalmasına müsaade vermeyeceğiz. Kullanım hakkıyla mülkiyet hakkını birbirinden ayıracağız. Ola ki tahminen bir mazereti sebebiyle bir yıl o tarla, o bağ, bahçe boş kalmış olabilir fakat bunun ikinci, üçüncü yıldan itibaren boş kalmasına müsaade vermeyeceğiz. Bir rayiç kira bedeli üzerinden o vatandaşlarımızı da mağdur etmeden, onun yanı başında üretim faaliyetinde bulunan vatandaşımıza ‘burayı takım biçin’ diyeceğiz. Böylece atıl olan alanlarımızın üretime kazandırılmasını sağlamış olacağız.

Arsa sahiplerinin dikkatine

Bir de şöyle bir sorun var. Yeriniz var, yerinizin üzerine ne olursa olsun bir bina inşa etmek istediğinizde 40 yerden müsaade alıyorsunuz fakat tıpkı yere ağaç diktiniz, buğday ektiniz, arpa, yulaf yetiştirdiniz, Tarım Vilayet Müdürlüğüne, ilçe müdürlüklerimize sorma mecburiyetiniz yok. Artık birinin bir faaliyette bulunup bildirmediği, başkasının de bu üretim faaliyetinden haberdar olmadığı bir uygulamada siz neyi yöneteceksiniz? Münasebetiyle bunu da bir mevzuat açısından mecburilik haline getiriyoruz. ‘Ne üreteceğini, ne kadar üreteceğini, nerede üreteceğini ilgili kurumlara bildirmekle mükellefsin’ diyeceğiz.” dedi.

Cazip hâle getirilecek

Kirişci mukavele tarım ile ilgili olarak da “Türkiye’de kontratlı üretimin en yaygın bilinen biçimi şeker pancarı üretiminde. Bakanlık olarak misyona geldiğim günden itibaren daha evvel taslak olarak duran çalışmayı yine gözden geçireceğiz. Gerek bitkisel üretim gerekse de hayvansal üretim faaliyetlerinde kontratlı üretimi mevzuata kavuşturacağız. Burada tarafların hukukunu korumakla mükellefiz. Ayrıyeten birtakım takviyeleri, bu tıp kontratlı üretim yapanlara bir ölçü daha yüksek tutup bu kontratlı üretimi cazip hâle getirme isteğindeyiz.” diye konuştu.

“Kadın ve gençlere takviyelerimizi sürdüreceğiz”

Tekrar kırsala dönme davetinde bulunan Bakan Kirişci, bu bahsin kendileri için hayati değer taşıdığını vurguladı.

Kirişci, “Kadını kırsalda tutamadığınız vakit aileyi tutamıyorsunuz, aileyi tutamadığınızda da o özlemiş olduğunuz, arzuladığınız üretim maksadınızı gerçekleştiremiyorsunuz. Bundan ötürü kırsal kalkınmaya da çok büyük değer veriyoruz. Bakanlık olarak bayan ve gençlere dayanaklarımızı sürdüreceğiz.” sözlerini kullandı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*