Deniz suyu sıcaklığı avcılığı olumsuz etkiledi

Düzce’nin Akçakoca ilçesinde deniz suyu sıcaklığının 26 dereceye çıkması avcılığı olumsuz etkiledi. 1 Eylül’den sonra denize açılmayı bekleyen balıkçılar, suyun sıcak olması nedeniyle avcılık faaliyetlerini sürdüremedi. 

Hava koşulları nedeniyle balıkçıların limanda beklediğini söyleyen Akçakoca Su Eserleri Kooperatifi Lideri Mustafa Karakaş, “Deniz sıcak olduğu için balık sürüleri dağınık. Bu nedenle avlanma az. Poyraz rüzgarları başlayacak. Bununla birlikte denizin biraz daha serinlemesini bekliyoruz. Bunun ardından de balık sürüleri ağırlaşacaktır. Havaların biraz daha serinlemesiyle birlikte avcılık çok daha fazla olacaktır” dedi. 

‘PALAMUTTAN UMUTLUYUZ’

Bu dönem palamuttan umutlu olduklarını söyleyen Karakaş, “Bu sene palamuttan çok umutluyuz. Çok fazla ölçüde palamut var. Orta ve ince palamut bol ölçüde var. İstavrit, hamsi, çinkekop ve lüferde de bolluk olacaktır. Bu da suların biraz daha soğumasıyla ilgili bir durum. Şu anda Akçakoca bölgesinde suyun sıcaklığı 26 derece. Bu sıcaklık 23 derecelere kadar düştüğünde çok önemli ölçüde avcılık olacak. Lakin modül parça avcılık devam ediyor. Tezgahlarda da fiyatlar yüzde 30-40 oranında düştü ve kültür balıkları yerini deniz balıklarına bırakmaya başladı. Bu ayın 8’ine kadar rüzgarlar var. 8-9 Eylül’den sonra tezgahlarda bol ölçüde balık olacağını düşünüyorum” biçiminde konuştu. 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*