Cemal Kaşıkçı Davası’nın ‘atanan’ hakimi Nimet Demir: ‘Benim tayinim yargıyı hizaya getirme tayinidir’

Hakimler Savcılar Konseyi (HSK), İsimli ve İdari Yargı 2022 yılı Kararnamesi ile 5426 hakim, 33 başsavcı ve 351 lokal mahkeme üyesinin yerini değiştirdi. Gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesine ait davada belgenin Suudi Arabistan’a gönderilmesine şerh düşen ve muhalefet eden İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi Lideri Nimet Demir, Kahramanmaraş’a atandı.

Sözcü’den Aytunç Erkin’in haberine nazaran; İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi Lideri Nimet Demir, “Yargı erki herhalde bu kararı şaşkınlıkla karşılamıştır. Bu kararı yargıyı hizaya getirme kararı olarak görecektir” dedi.

Hakim Demir, yargı bağımsızlığı konusun hakkında “Yasama, yürütme, yargı bağlamında yargının özerk olması gerekmektedir. Yasama ve yürütmeden bir çitle ayrılmalı ve hudut konmalıdır. Kimsenin müdahale etmediği bir alan!” sözlerini kullandı.

“AYNI KARARI VERİRİM”

Kahramanmaraş’a “atanan” hakim mesleği bırakıp bırakmama konusunda ailesiyle görüşeceğini söz ederken beklemedik bir karar olduğunu söyledi. “Kararnameye giren arkadaşlara haber veriliyordu. Bana haber verilmedi” diyen Demir, “Beklemediğim bir tayindi” dedi.

Kendisine muhalefet şerhi düştükten sora dolaylı ya da açıktan bir ileti gelip gelmediği hakkında ise Demir, “Mesaj gelseydi atamam olacağını düşünürdüm. Bana bir bildiri gelmedi” dedi.

Hakim Nimet Demir, Kaşıkçı Davası’nın kararı hakkında tıpkı kararı vereceğini söz ederken “Aynı kararı tekraren veririm. Zira bizim mevzuatımıza da Avrupa Sözleşmesi’ne de uygun bir karar verdim. Türel manada hakikat bir karar” tabirlerini kullandı.

Demir şöyle devam etti:

“Aynı kararı tekraren veririm. Zira bizim mevzuatımıza da Avrupa Sözleşmesi’ne de uygun bir karar verdim. Hukuksal manada hakikat bir karar. Kararı verirken müzakere ederiz. Fakat Adalet Bakanlığı’nın davanın dönemine olumlu baktığını açıklamasından sonra ne denilebilir ki? Benim durduğum yer, demokrasi, insan hakları ve özgürlük. Bu bedellere sahip olan birisiyim.”

DAVALAR BOZULAN MÜNASEBETLERİN DİYETİ OLARAK VERİLDİ

Cemal Kaşıkçı Davası’na bakan İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi, 22 Nisan’da yargılamanın Suudi Arabistan’a devranına ait itirazı oy çokluğuyla reddetti.

Mahkeme Lideri Nimet Demir, muhalefet şerhinde şunları söyledi:

“Uluslararası alanda işledikleri kabahatlerden ötürü önemli manada yargılanmayıp, müeyyideye uğramadığını gören zorba idarelerin, bu durumdan cüret alarak aksiyonlarını pervasızca sürdürecekleri, vakit içerisinde bu halin teamüle ‘sünnete’ dönüşeceği kabulden varestedir. Bize yakışan, bu halleri milletlerarası platformlarda lisana getirmek suretiyle hukuksuzluk ve zorbalığın önüne geçecek kurumların oluşmasında ön ayak olmak iken, ne yazık ki bu fırsatlar kaçırılmıştır. Davalar, bozulan ikili ilgilerin düzeltilmesine diyet olarak verilmiştir.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*