Cannes Konuşması Yüzünden Linç Üstüne Linç Yiyen Merve Dizdar’a Usta İsim Kadir İnanır Kol Kanat Gerdi

Nuri Bilge Ceylan’ın son filmi Kuru Otlar Üstüne, 76. Cannes Film Festivali’ne damgasını vuran işlerden biri oldu bildiğiniz gibi. Filmin gösteriminin ardından 8 dakika boyunca ayakta alkışlanmasının yanı sıra, başrol oyuncularından Merve Dizdar’ın En İyi Kadın Oyuncu Ödülünü kazanması hepimizi son derece gururlandırdı. Ancak oyuncu yaptığı konuşmayı farklı değerlendirenler tarafından günlerdir eleştiri yağmuruna tutuluyor. Bu duruma sinirlenen Kadir İnanır ise sosyal medya hesabı üzerinden Dizdar’a destek mesajı yayınladı.

Dünyanın en büyük film festivallerinden biri olan Cannes Film Festivali’nin 76.’sı, 27 Mayıs Cumartesi günü gerçekleşti.

İşleri ve başarıları ile her festivalde konuşulan ünlü yönetmen Nuri Bilge Ceylan’ın son filmi Kuru Otlar Üstüne de festivalde yarışan yapımlar arasındaydı. Filmin kendi başarısı bir yana dursun, başrol oyuncularından Nuran’ı canlandıran Merve Dizdar’ın En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü kazanması herkesin gözlerini yaşarttı.

Ödülü kazanmasının ardından konuşma yapmak için sahneye çıkan Merve Dizdar, söyledikleriyle herkesi son derece etkilemişti.

‘Filmde canlandırdığım Nuray karakteri inandığı şeyler ve varoluşu için mücadele veren ve bu uğurda bedeller ödemek zorunda bırakılmış bir kadın. Onu tanımak ve anlamak için uzun uzun çalışmak isterdim ama ne yazık ki yaşadığım coğrafyada bir kadın olmak Nuray’ın ve Nuraylar’ın duygusunu doğduğum günden beri ezbere bilmeyi gerektiriyor. Ödülü Nuray ve onun gibi kadınların mücadelesine güç verebilmek için, kendine layık görülenlere boyun eğmeyip eyleme geçen, bu uğurda her şeyi göze alan ve ne olursa olsun umut etmekten vazgeçmeyen tüm kız kardeşlerime ve Türkiye’de hak ettiği güzel günleri yaşamayı bekleyen tüm mücadeleci ruhlara armağan ediyorum.’

Merve Dizdar’ın kazandığı bu başarı ve yaptığı ödül konuşmasına ünlü arkadaşları ve pek çok isim tarafından tebrik mesajları yağmaya başladı.

Cem Yılmaz, Ekrem İmamoğlu, Mert Fırat, Berna Laçin, Kemal Kılıçdaroğlu, Gani Müjde, Hülya Koçyiğit, Armağan Çağlayan ve Erol Evgin gibi pek çok isim sosyal medya hesaplarında Merve Dizdar’ın başarısını tebrik ettikleri mesajlar yayınladı.

Fakat bu konuşmanın ardından Dizdar sosyal medyada eleştiri yağmuruna tutuldu. Bu isimler arasında RTÜK Başkan Yardımcısı İbrahim Uslu da vardı.

Uslu Twitter hesabında Merve Dizdar’a yönelik yaptığı paylaşımda kendisini tebrik etmediğini dile getirmişti.

‘Önce kendi ülkene saygı duymayı öğreneceksin Merve Dizdar. Sonra da bu ülkenin tüm vatandaşlarından aldığın ödül için tebrik bekleyebilirsin. Ülkesine saygı duymayanın aldığı ödülün de tebrik edilesi bir yanı yoktur.’

Sosyal medyayı ikiye bölen ödül konuşması bir kesimi son derece etkilerken, diğerlerini rahatsız etmeye devam etti. Bu eleştirilerin ardından Dizdar’a destek veren isimlerden biri de eski eşi Gürhan Altundaşar olmuştu.

Altundaşar Instagram hikayesinde Dizdar’ın törendeki bir fotoğrafını paylaşıp ‘Yazılacak o kadar çok kelime var ki ama buraya sığmaz. İyi ki tanımışım, iyi ki yollarımız kesişmiş. Bu daha başlangıç diyerek Afife Jale’yle başlamıştı sonra Altın Portakal ve Cannes… Yaşasın ve şimdi Oscar düşünsün. Merve Dizdar büyük bir detaysın.’ yazmıştı.

Oyuncu Tamer Karadağlı ise geçtiğimiz gün yeniden Merve Dizdar’ın konuşmasına değinerek “Yurt dışında böyle önemli bir ödül alıp ülkesini ilk fırsatta şikayet etmesi doğru gelmiyor.” diye eleştirmişti.

‘Merve Dizdar’ı aldığı ödülden dolayı yürekten kutluyorum. Çok büyük bir başarı. Gerçekten hem bir meslektaşı olarak hem de bir Türk vatandaşı olarak inanılmaz gurur duydum. Göğsüm kabardı. Amaaa… konuşması için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Kendisi Fransa’nın yıllarca işgal ettiği Cezayir için de aynı şeyleri düşünüyor mu? Cezayirli kız kardeşleri için de geçerli mi söyledikleri? (Çünkü ödülü Fransa’da alıyor) Ya da çocukları zorla dağa kaçırılmış Diyarbakır Anneleri için geçerli mi söyledikleri? Yurt dışında böyle bir ödül alırken onu bu ödüle taşıyan bu ülkenin okulları, bu ülkenin televizyon kanalları. Hele ki en popüler işi TRT’de yayınlanan dizisi. Şimdi en popüler işini devletin kanalında yapıp, milyonların kalbini kazanıp, para kazanıp, sonra yurt dışında böyle önemli bir ödül alıp, devletini, ülkesini ilk fırsatta şikayet etmesi bana doğru gelmiyor.. Ama yiğidi öldür, hakkını yeme… Göstermiş olduğu oyunculuk başarısından dolayı kendisini bir kez daha yürekten kutluyorum…’

Dizdar’a sergilenen bu tutum karşısında usta oyuncu Kadir İnanır artık yazılıp çizilenlere bir “dur” demek amacıyla tepki gösterdi.

İnanır, böyle bir başarının eleştirmek yerine ancak takdir edilmesi gerektiğini vurguladığı yazısını Instagram hesabının hikayeler bölümünde yayınladı.

“Kompleksli muhterislere ikazımdır; saygılı olun, ayağa kalkın ve alkışlayın.”

Kadir İnanır yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi:

‘Dünyanın en büyük ikinci film festivali olan Cannes Film Festivali’nde performansıyla ödül alan Merve Dizdar’ı ve filmin yaratıcılarını yürekten kutluyorum. Kompleksli muhterislere ikazımdır; saygılı olun, ayağa kalkın ve alkışlayın.’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir