Büyük Kanal’ın suyu yeşile dönmüştü: Sebebi açıklandı

İtalya’nın Venedik kentindeki Büyük Kanal’ın sularının neden yeşil renkte akmaya başladığı belli oldu. Yerel yetkililer, bunun ‘floresin’ isimli maddeden kaynaklandığını açıkladı. Floresin, atık su ağlarını test etmek için kullanılan, zehirli olmayan bir madde.

The Guardian’ın aktardığına göre, Venedik’teki Büyük Kanal’ın suyunun parlak bir yeşil renk almasının ardından bunun çevrecilerin bir protestosu olma ihtimali de değerlendirilerek konuyla ilgili soruşturma başlatılmıştı. 28 Mayıs Pazar günü yaşanan ve polisin soruşturduğu olayın ardından yapılan analizde, alınan su örneklerinde floresine rastlandı.

1968 YILINDA DA YEŞİLE BOYANMIŞTI

Venedik Çevre Koruma ve Önleme Kurumu’nun (Arpav) açıklamasına göre, olayın ardından analiz edilen su örneklerinde herhangi toksik bir madde tespit edilmedi. Fakat Arpav, suda bulunan floresin maddesinin kaynağını açıklamadı.

Büyük Kanal’ın yeşile dönmesinin ardından İtalya’nın La Nuova Venezia gazetesi bunun çevrecilerin bir protestosu olabileceğini yazmıştı.

Öte yandan, bu, kanalın ilk defa yeşil renk alışı değildi. Arjantinli sanatçı Nicolás García Uriburu, 1968 yılında 34’üncü Venedik Bienali sırasında ekolojik farkındalık yaratmak amacıyla kanalın suyunu parlak bir yeşil renge boyamıştı. (DIŞ HABERLER)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*