Burun içi eğrilik nefes alma problemlerine neden olabilir

Burun içi eğrilik nefes alma problemlerine neden olabilir
Burun içi eğrilik nefes alma problemlerine neden olabilir

Paylaş

Burun eğriliği de burun içindeki hava yolunu daraltabilir veya tamamen tıkayabilir. Nazal septum eğriliğinin bir tarafındaki burun boşluğu daraltılırken diğer taraftaki burun boşluğu genişler. Bu durum burun boşluğundan geçen hava akımı dengesini bozar. Geniş hava yollarından daha fazla havanın, dar hava yollarından daha az havanın geçmesine neden olur. Her iki taraftaki burun boşluklarının hava akım dengesini yeniden sağlamak için geniş taraftaki konka (burun eti) büyür. Bu durum geniş burun boşluğunu küçültür ve karşı taraftaki burun boşluğu ile dengelenmeye çalışır. Bu duruma toplumda burun eti büyümesi de denilmektedir.

İleri derecede burun eğriliği

Paylaş

İleri derecede burun eğriliği

 

Burnun şiddetli eğriliği, burnun dışarıdan kavisli görünmesine ve nefes alma sorunlarına neden olabilir. Burnun dışarıdan eğik olması durumunda iç kısmın bükülmesi muhtemeldir ve nefes alma sorunları yaşanacaktır. Bu durumda sadece nazal septum iç eğriliğinin düzeltilmesi ve burnun dış eğriliğinin düzeltilmemesi çoğu zaman istenilen sonuçları elde etmeyi zorlaştırmaktadır. Bu nedenle, bu iki sorunu aynı işlemde düzeltmek her zaman en iyi sonuçları alacaktır. Bu sayede estetik ve nefes alma sorunları tek bir müdahale ile düzeltilebilir.

Tedavi cerrahi yöntemlerdir

Paylaş

Tedavi cerrahi yöntemlerdir

 

Burun eğriliği nedeniyle solunum problemi yaşayan kişilerin tedavisi cerrahidir. Çoğu kişi bu nedenle ameliyat olacağı için aynı zamanda estetik burun ameliyatı olmayı da ummaktadırlar. Ameliyat sırasında kavisli kısım çıkarılarak veya düzeltilerek tedavi edilir. Burun eti büyümesi genellikle nazal septumun düzeltilmesinden sonra 3-6 ay içinde kendiliğinden düzelir. Bu işlemi hızlandırmak için radyo frekans yöntemi kullanılması tercih edilebilir.

nefes alma problem

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*