Borsa Fonlarına Nakit Yağıyor! 2023’e Kötü Başlayan Fonlar Varlıklarını İkiye Katladı

Ukrayna-Rusya savaşından kötü etkileneceği düşünülen fonlar, ters köşe yaptı! 2023 yılı başında oldukça kötü performans sergilese de şu sıra borsa fonlarına adeta nakit yağıyor. Borsa yatırım fonlarındaki (ETF) oynamalar ve yatırımcılara olan etkisi hakkında daha fazlası için buyurun. ?

Kaynak: https://www.bloomberg.com/news/articl…

2023’ün ilk çeyreğinde berbat bir başlangıç yapsa da borsa yatırım fonlarından (ETF) iyi haber geldi.

Kötü gidişata rağmen ETF’ler devasa boyutlarda nakit akışını kendine çekmeyi başardı. Yükselişe geçen teknoloji sektörüne rağmen doğal gaz fonlarında düşüşler sürpriz olmazken, yine de nakit girişinde ilk sıradaki yerini korudu.

Yatırımcılar, ocak ayında teknolojide beklenmeyen yükselişin mart ayında da devam etmesiyle bir miktar ters pozisyonda kalmıştı.

Fed’in faiz artışlarıyla tetiklenen, risk yönetimlerindeki beceriksizliklerin sebep olduğu bankacılık krizi de bu artışı tetiklemişti. ABD’li yatırımcılar, faiz beklentilerindeki değişiklikler, bankacılık krizi ve enflasyonun oynak seyri nedeniyle zor durumda kalırken, tercihlerini ETF’lerden yana kullandılar.

Akışlara bakınca zaman bazlı okumak bazen yanıltıcı olurken, işlemlerin dönemsel vergi endişeleri ya da yıl sonu portföy ayarlamalarından etkilendiği de görülüyor.

Örneğin; ProShares Ultra Bloomberg Natural Gas (BOIL) yüzde 80 düşüşle en kötü performans sergileyen ETF oldu. Buna kış mevsiminde beklenen soğukların olmamasıyla beraber doğal gaz talebindeki düşüş yol açmıştı. Buna rağmen Bloomberg tarafından derlenen verilere göre, yatırımcılar yıl başından bu yana fona net olarak 1,67 milyar dolar giriş yaptı. Bu da toplam piyasa değerinin yüzde 291’ine denk gelen artışlar gösterdi.

“Ukrayna-Rusya savaşından dolayı doğal gaz fiyatlarının fırlayacağı tahmin ediliyordu.”

‘Ancak doğa ananın araya girmesiyle tam tersi sonuç alındı ve Avrupa’nın kışın donarak ölümle burun buruna geleceği bir senaryo bertaraf edilmiş oldu.’

Doğal gaz fonlarının yanı sıra yılın ilk çeyreğinin diğer kazananı da yüzde 70 artışla Bitcoin oldu.

Varlık sınıfına bağlı bir fon olan ProShares Bitcoin Strategy ETF (BITO) de yüzde 70 artışla net nakit akışından 35 milyon dolar pay aldı. Uzun vadeli bakış açısına sahip olmayan yatırımcılar sarsılsa da ETF’lerin volatil dönemlerde kolaylık sağlaması işe yaradı. Yine de uzmanlar bunun iyi bir şey olduğunu söylerken, kötü sonuçlanabileceği ihtimalinin de göz ardı edilmemesi konusunda uyarıyor. 

Bu konuda siz neler düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım! ?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*