BM Genel Sekreteri Guterres, Ukrayna tahılını görüşmek üzere İstanbul’u ziyaret edecek

Rusya-Ukrayna Savaşı devam ederken, Ukrayna tahılının Karadeniz üzerinden ihracı için Türkiye’nin konut sahipliğinde yapılan görüşmelerde sona gelinmiş olabilir.

Her ikisi de büyük global buğday tedarikçileri olan Rusya ve Ukrayna ortasında 24 Şubat’ta Rusya’nın Ukrayna’ya ataklı ile başlayan savaş global besin fiyatlarını artırdı ve milletlerarası bir besin krizine neden oldu.

20 milyon ton tahıl mahsur kaldı

Savaş, nedeniyle Ukrayna’nın Karadeniz üzerinden yaptığı tahıl ihracatı dururken, 20 milyon ton tahıl Odesa Limanı’ndaki silolarda mahsur kaldı.

Birleşmiş Milletler (BM) Sözcü Yardımcısı Farhan Haq yaptığı açıklamada, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Ukrayna tahılının Karadeniz’den ihracı için Türkiye-Rusya-Ukrayna-BM ortasında yapılan görüşmelerle ilgili geç saatlerde İstanbul’u ziyaret edeceğini bildirdi.

“Durum biraz değişken”

Türkiye’nin mesken sahipliğinde devam eden görüşmelere değinen Haq, Durum biraz değişken, bu yüzden mutabakatın ne vakit imzalanacağını nitekim söyleyemem. Şimdi tam olarak orada değiliz. dedi.

“BM ve Türkiye tahıl konusunda arabulucu”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise yaptığı açıklamada, bir muahedeye varma konusunda umutlu olduğunu ve görüşmelerin uygun gittiğini söz etti.

İHA’nın haberine nazaran BM ve Türkiye, Ukrayna tahılını Karadeniz üzerinden ihracatını tekrar başlatmak ve Rusya’dan tahıl ve gübre sevkiyatlarını kolaylaştırmak için arabuluculuk yapıyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*