Berlusconi’nin Cenazesine Türkiye’den Üst Düzey Katılım! İki İsim Yola Çıktı

İtalya’nın adı skandallarla anılan eski Başbakanı Berlusconi’nin cenazesine Türkiye’den de dikkat çeken iki katılım var. Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik’in İtalya yolcusu olduğu öğrenildi. 

Kronik lösemi teşhisiyle 9 Haziran’dan bu yana tedavi gördüğü Milano’daki San Raffaele Hastanesi’nde 12 Haziran’da yaşamını yitiren Berlusconi’nin cenaze töreni bugün yapılacak.

Türkiye’yi temsilen cenazeye Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik’in katılacağı bildirildi.

Berlusconi, İtalya’da 1994 ile 2011 yılları arasında toplamda 17 yıl süreyle başbakanlık yapmıştı.

2012 yılında, Forbes dergisi Berlusconi’nin 5.9 milyar dolara sahip bir serveti olduğunu ve İtalya’nın en zengin 6. insanı olduğunu açıklamıştı.

İtalya’nın en önemli kulüplerinden Milan’ın da başkanlığını yapan Berlusconi’nin adı ayrıca birçok skandala karışmıştı.

İtalyan siyasetçi, vergi kaçakçılığı ile yargılandığı davada 4 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Berlusconi ayrıca, 24 Haziran 2013 tarihinde, reşit olmayan Fas asıllı Karima El Mahroug adlı dansçı kızı para karşılığı istismar etmek ve gücünü kötüye kullanmaktan 7 yıl hapse ve ömür boyu kamu hizmetinden men cezasına mahkum edilmişti.

Silvio Berlusconi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a da oldukça yakın bir isimdi. Ünlü siyasetçi, Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın düğününde yer almış ve şahitlik yapmıştı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*