Bekçi, sokaktaki köpeği bacağından vurdu

Şenyuva Mahallesi’nde, 27 Ağustos’ta parkta bulunan bir köpek bacağından silahla vuruldu. Yaralı köpek, etraftakiler tarafından veterinere götürülerek tedaviye alındı. Etraf sakinleri, köpeği havladığı için bölgede bulunan mahalle bekçisinin tabancası ile yaraladığını sav etti.

POLİSE HABER VERDİK ANCAK BİR SÜREÇ YAPILMADI”

Görgü şahidi Onur Efe Altınok, olay sırasında parkta arkadaşlarıyla oturduklarını söyleyerek, “Markete gitmek için kalktığımızda köpek havladı. Bekçi şapkasıyla köpeğe müdahale etti. Köpek kendisini sevdirmeye giderken bekçi, yere ateş açtı. Kurşun köpeğin bacağına isabet etti. Polise haber verdik lakin bir süreç yapılmadı” dedi.

Mahallede oturanlardan Asena Alpaydın da silah sesi üzerine parka gittiğinde yaralı köpekle karşılaştığını anlatarak, tabirlerini kullandı.

‘ADLİ SÜREÇ BAŞLATILMASI GEREKİR’

Avukat Tuğba Gürsoy da bekçinin, savunmasız bir hayvana ateş etmesiyle birden fazla yasa kararını ihlal ettiğine vurgu yaparak, “Öncelikle olayın mağduru olan köpekle ilgili 5199 sayılı Hayvanları Müdafaa Kanunu işletilmelidir. Bu kanuna nazaran hayvana zalimce muamele hatadır ve isimli süreç başlatılması gerekir. Bekçinin silahı ruhsatlı değil ise buna nazaran başka bir idari ve isimli süreç yapılmalıdır. Kaldı ki silah ruhsatlı da ruhsatsız da olsa kelam konusu aksiyon Türk Ceza Kanunu bakımından da kabahat teşkil eder. Genel güvenliğe karşıt hatalar kapsamına da girebilir. Zira meskun mahalde bu biçimde ateş açılması hukuken yasaktır. İsimli sürece tabi tutulması ve yargılanması gerekir. Tıpkı vakitte halkta kaygı ve paniğe neden olabilecek bir davranıştır” dedi. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*