Azerbaycan’d devasa arazi yandı

Azerbaycan Harika Haller Bakanlığı, ülkenin kuzeyinde son 5 günde, ormanlık alanlar da dahil 5 bin hektar arazinin yandığını bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, ülkenin kuzeyindeki ormanlık alanlar ve etraflarında çıkan yangınların önlenmesi ve söndürülmesine yönelik çalışmaların sürdüğü belirtildi.

Açıklamada, Siyezen vilayetine bağlı Dağ Kuşçu köyü yakınlarında geniş bir alanda çıkan yangının denetim altına alındığı, burada soğutma çalışmalarının devam ettiği kaydedildi.

Yangınlarla çabanın dağlık yerlerde ve güç şartlarda yürütüldüğü aktarılan açıklamada, sıcak ve rüzgarlı havanın yangınların büsbütün söndürülmesine pürüz oluşturduğu söz edildi.

Bakanlığa bağlı 200 çalışanın yer aldığı yangın söndürme çalışmalarında, amfibi uçak ve helikopterlerin de kullanıldığı bilgisi paylaşıldı.

Guba ilinin Goşabulak köyü yakınlarında çıkan yangının da denetim altına alındığı, Gebele ilinin Abrıh ve Tikanlı köyleri yakınlarında ve Tufandağ toprağındaki, birebir vakitte Haçmaz ilinin Sibiroba köyü yakınlarındaki tarla ve ormanlık alanlarda çıkan yangınların da dün akşam saatlerinde söndürüldüğü bildirildi.

Açıklamada, son 5 günde ülkenin kuzeyinde yaklaşık 5 bin hektar arazinin yandığı kaydedildi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*