Avrupa Merkez Bankası: ”Euro Bölgesi hanelerinin %10’u kriptoya sahip”

Avrupa Merkez Bankası (ECB) tarafından 24 Mayıs Salı günü yayınlanan araştırma, Euro Bölgesi’ndeki her on haneden birinin Bitcoin gibi kripto varlıkları satın aldığını ortaya koydu. Ayrıca zenginlerin, düşük gelirlilere göre daha fazla kripto paraya sahip olma olasılığının, marjinal olarak daha yüksek olduğunu gösterdi.

Avrupa Merkez Bankası: ”Euro Bölgesi hanelerinin %10’u kriptoya sahip”

ECB, ‘Finansal İstikrar İncelemesi’nin önceden yayınlanan bir bölümde, son dalgalanmanın küresel finansal sistemin geri kalanına bulaşıcı olduğu kanıtlanmamasına rağmen, kurumsal yatırımcılar giderek daha fazla hale geldikçe tehdidin arttığını belirtti.

ECB verilerine göre perakende yatırımcılar, kripto varlık yatırımcı tabanının büyük bir bölümünü temsil ediyor. ECB bu verilerin sonuçlarını şu ifadelerle açıkladı;

”Altı büyük euro bölgesi ülkesi için, ECB’nin Tüketici Beklenti Anketi’nden (CES) elde edilen son sonuçlar, deneysel sorulara dayanarak, hanelerin %10’unun kripto varlıklarına sahip olabileceğini gösteriyor.”

ECB, AB’deki kripto varlıkları anketi: Kaynak: ECB

ECB şunları ekledi:

“Bu küresel bir pazar ve dolayısıyla küresel bir sorun olduğundan, düzenleyici tedbirlerin küresel koordinasyonu gereklidir. Bugüne kadar gözlemlenen gelişmelere dayanarak, kripto varlık piyasaları şu anda ortaya çıkan bir finansal istikrar riskinin tüm belirtilerini gösteriyor.”

Bazı kriptolara sahip olma olasılığı en yüksek olan zenginler

ECB’nin Tüketici Beklentileri Anketi, anketin gerçekleştirildiği altı ülkedeki hanelerin ortalama %10’unun kripto varlıklara sahip olduğunu ve bu oranın Fransa’da yüzde altıdan Hollanda’da yüzde on dörte kadar değiştiğini keşfetti.

Katılımcıların yaklaşık %37’si 999 avroya (17.302 TL) kadar kripto para birimine sahip olduğunu bildirirken, yüzde 29’u 1.000 avro ile 4.999 avro arasında ve yüzde 13’ü 5.000 avro ile 9.999 avro arasında kripto paraya sahip olduğunu bildirdi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*