Almanya Cumhurbaşkanı uyardı: Beşerler konutlarını kaybedebilirler

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier Steinmeier, “Evsizler Günü” nedeniyle verdiği davette yaptığı konuşmada, “Artan fiyatlar nedeniyle kiralarını yahut hizmet bedellerini ödeyemeyen fakir beşerler, bilhassa de aileler, meskenlerini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıyadır. Ayrıyeten mesken arayan beşerler uygun fiyatlı mesken bulmakta daha da zorlanabilirler.” dedi.

Tahminlere nazaran Almanya’da 300 binden fazla insanın bir konutu olmadan yaşadığını bunun da kabaca Münster yahut Karlsruhe üzere büyük bir kentin nüfusuna eşit olduğunu vurgulayan Steinmeier, “Yaklaşık 180 bin kişi, geceyi evsizlere yönelik barınaklarda geçiriyor ve yaklaşık 45 bin evsiz daima olarak sokakta uyuyor.” diye konuştu.

Gelecek aylarda bu sayının daha da artma tehlikesiyle karşı karşıya olduklarını vurgulayan Steinmeier, şunları kaydetti:

“Savaş ve krizler, sonbahar ve kış aylarında ülkemizde daha fazla insanın barınma gereksinimi içinde olmasına yol açabilir. Artan fiyatlar nedeniyle kiralarını yahut mesken maliyetlerini ödeyemeyenler, bilhassa de aileler, konutlarını kaybetme tehlikesiyle karşı karşıyadır. Artan konut maliyetleri nedeniyle ödeme zahmetine düşenlerin konutlarını kaybetmemeleri ve sokakta kalmamaları için tüm imkanlarımızı kullanmalıyız.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*