ABD’de Jayland Walker isimli siyahın polis tarafından 60 defa vurulduğunu gösteren görüntü yayımlandı

Reuters Pazar günü Akron, Ohio’da protesto şovları yapıldı.

ABD’nin Ohio eyaletindeki Akron kentinde Jayland Walker isimli bir siyahın 60’tan fazla kere vurularak öldürülmesiyle sonuçlanan kovalamacanın görüntüsü dün polis tarafından yayımlandı.

Polis, 27 Haziran gecesi saat 00.30’da trafik ışıklarında rutin denetim için durdurulduğunda 25 yaşındaki Walker’ın kendilerine ateş açtığını ve hayatlarından kaygı duyduklarını tez ediyor.

Walker, arabasından çıkıp kaçtığında silahlı değildi lakin polis araçta daha sonra bir tabanca bulunduğunu söyledi.

Şehirde görüntünün yayımlanmasıyla başlayan barışçıl ırkçılık aksisi protestoların akabinde Akron Belediye Lideri Daniel Horrigan “Video yürek parçalayıcı, anlaması sıkıntı,” dedi, buna rağmen halkı sağduyulu olmaya çağırdı.

Eyalet Başsavcısı Dave Yost da Ohio Cürüm Soruşturma Ofisi’nin “eksiksiz, adil ve uzman bir soruşturma” yürüteceği kelamını verdi.

Akron polisi, memurların departman kurallarını yahut siyasetlerini ihlal edip etmediği konusunda başka bir iç soruşturma da yürütüyor.

Walker’ın vurulması olayına dahil olan yedisi beyaz, biri siyah sekiz polis memuru fiyatlı idari müsaadeye çıkarıldı.

Walker ailesinin avukatı Bobby DiCello, polis memurlarının Jayland yere düştükten sonra bile ateş etmeye devam ettiğini ve birinci yardımdan evvel kendisini kelepçelediklerini söyledi.

Walker’ın ailesi de CBS News’e “Öfke çok düzgün. Öfke anlaşılabilir. Ancak şiddet değil. Onun için barışçıl bir halde adalet talep ederken Jayland’ın haysiyetini koruyalım,” açıklamalarında bulundu.

Siyah hakları savunucusu sivil toplum kuruluşu NAACP Lideri Derrick Johnson ise Walker’ın vefatını “cinayet” olarak nitelendirdi.

Reuters Polis, Walker’ın aracında bulunan tabancanın fotoğrafını yayımladı.

Amerikan haber ajansı Associated Press’in aktardığına nazaran, Akron Polis Şefi Steve Mylett, otomobilde silah patlaması sesi duyulduğunu ve trafik kamerasında namlu ağzı üzere bir şeyin görüldüğünü söyledi.

Polis kameraları, kar maskeli bir kişinin otomobilden indiğini ve otoparka hakikat koştuğunu, polis tarafından ateş açılmadan evvel yaklaşık 10 saniye boyunca kovalandığını gösteriyor.

Polis, bir memurun evvel şok tabancası kullanmayı denediğini fakat bunun başarısız olduğunu belirtirken Walker’ın otomobilindeki dolu şarjörle tabancanın yanı sıra yakınlarda silahla eşleşen bir mermi kovanı bulunduğunu da vurguluyor.

ABD’de Mayıs 2020’de 46 yaşındaki siyah vatandaş George Floyd’un polis tarafından ense köküne basılarak nefessiz bırakılması ve hayatını kaybetmesi büyük reaksiyon çekmişti.

Floyd’un vefatı, “Siyah Hayatları Önemlidir” (Black Lives Matter) başlığı altında dünya çapında ırkçılık ve polis şiddeti tersi protestoları tetiklemişti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*